Baykal: Özeleştiriyle Olabilir

Baykal: Özeleştiriyle Olabilir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "AKP Yönetiminin Özeleştiri Anlayışı İçinde Girmesi Durumunda Türkiye'nin Gerçekten Bir Taze Başlangıç Noktasına Gelebileceğini" Söyledi.

Baykal: Özeleştiriyle Olabilir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "AKP yönetiminin özeleştiri anlayışı içinde girmesi durumunda Türkiye'nin gerçekten bir taze başlangıç noktasına gelebileceğini" söyledi.

Baykal, CNN Türk Televizyon'unda katıldığı canlı yayında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Deniz Baykal, AK Parti hakkında kapatılma istemiyle açılan davaya ilişkin olarak "Ortada ciddi bir durum var. Ciddi bir durum olduğu, iddianameyle kendisini gösteriyor, ama bu; krizin nedeni değil, yaşanmakta olan krizin bizi getirdiği nokta" diye konuştu.

"Siyasi krizin çözülmesi için AK Parti ve CHP'nin uzlaşmasına yönelik çağrılarla" ilgili bir soru üzerine Baykal, bu yöndeki çağrıları çok iyi anladığını belirterek, bunları "beklenen bir reaksiyon", "tipik Türk aydını reaksiyonu" olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin uzun bir süreden beri krizin içinden geçtiğini, krizin adının "iddianame krizi" olmadığını ifade eden Baykal, krizin; Türkiye'yi iddianameye götüren, Türkiye'nin laik cumhuriyet kimliğini, cumhuriyet kazanımlarını tehlikeye atan süreçlerin, örgütlenmelerin, altyapının, kadrolaşmanın bilinçli bir şekilde yürütülmesinin sonucunda ortaya çıktığını anlattı.

Baykal, İktidar'ın "yeterince baskı altına alınmadığı" bu nedenle "umursamazlığını sürdürebildiği" görüşünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"AKP yönetimi çıkıp 'evet ciddi bir hata yaptık' gibi öz eleştiri anlayışı içinde, durumu toparlamaya yönelik, Türkiye'nin bu gidişini önlemeye yönelik bir niyet gösterirse, ki hiç görmüyorum böyle bir niyeti, Türkiye gerçekten bir taze başlangıç noktasına gelebilir. Ama bunun işareti yok, emaresi yok, bu arayış yok. Herkes tam tersine 'sonuna kadar gideceğiz', 'aman ha sakın bak daha öncekiler esnek davrandılar sonuç bu oldu' tartışmaları içine girmiş. Bu sağlıklı değil. İşin esası değişmeyecekse 'o zaman çare bulalım, uzlaşalım' diyenlerle bir yere varılmaz."

Kaynak: AA