Batman Çayı'nda 7 Suriyelinin Cesedinin Bulunması

Batman Çayı'nda 7 Suriyelinin Cesedinin Bulunması

11.08.2013 15:11 | Son Güncelleme: 11.08.2013 15:11
Batman Çayı'nda 7 Suriyelinin Cesedinin Bulunması

Ölen Suriyelilerin yakınları, Diyarbakır Adli Tıp Kurumundaki otopsi işleminin tamamlanmasını bekliyor Cenazelerin Suriye'ye götürüleceği öğrenildi Yeğeni ölen Afrinli Muhammed Osman: "Kaç gündür arıyorduk, kaçak geldikleri için Türkiye'nin onları Suriye'ye geri gönderdiğini düşündük"

Batman Çayı'nda suya gömülmüş otomobilde cesetleri bulunan 7 Suriyelinin yakınları, otopsi işlemi sonrası cenazeleri Suriye'ye götüreceklerini bildirdi.

Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemi sürerken daha önce Batman ve Şanlıurfa'ya yerleşen ve olayı duyarak gelen akrabalarının bekleyişi sürüyor. 

Türkçe bilen Muhammed Osman, olayda yeğeni Ahmed Osman ile yeğeninin karısının öldüğünü söyledi. Halep'in kuzeyindeki Afrin şehrinden geldiklerini belirten Osman, hayatını kaybeden diğer beş kişinin ise yeğeninin eşinin akrabası olduğunu ve Hama'dan geldiklerini anlattı.

Ölenlerin Batman'dan Bitlis'in Tatvan ilçesine akraba ziyaretine gittiklerini ve dönüşte kaybolduklarını belirten Muhammed Osman, "Onlardan haber alamayınca aramaya başladık. Tatvan'a gittik, karakola başvurduk ama bir haber alamadık. Çocukları perişan oldu. Türkiye'ye kaçak geldikleri için Suriye'ye geri gönderildiklerini düşündük. Dün bir genç kaybolmuş onu ararken bizimkiler suda bulunmuş" dedi.  

Osman, cenazeleri Afrin ve Hama'ya götüreceklerini söyledi. Olayda, kızı ve damadı ile kardeşi, kardeşinin karısı ve yeğenlerini kaybeden Nuri Al Mustafa da ölenlerin hepsinin akrabası olduğunu belirterek cenazeleri Hama'ya götüreceğini belirtti. Al Mustafa, Hama'dan kısa bir süre önce geldiğini belirterek "Hama'da 2-3 ay önce çatışmalar vardı fakat şimdi sakin" diye konuştu.

Nuri Al Mustafa, maddi sıkıntı yaşadıklarını belirterek cenazelerin Suriye'ye götürülmesi konusunda yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. 

Öte yandan ölen yetişkinlerin Suriye'de demirci ve inşaat işçisi olarak çalıştıkları, yaklaşık bir ay önce Türkiye'ye gelerek Batman'a yerleştikleri öğrenildi. - Diyarbakır

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Batman Çayı'nda 7 Suriyelinin Cesedinin Bulunması - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 18:43:06. #1.15#
title