Başbakan Erdoğan: 'Adayı Eşim Bile Bilmiyor'

Başbakan Erdoğan: 'Adayı Eşim Bile Bilmiyor'

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Adayının Kim Olacağını Kendisinin Dışında Kimsenin Bilmediğini, Eşiyle Bile Paylaşmadığını Söyledi.

Başbakan Erdoğan: 'Adayı Eşim Bile Bilmiyor'

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını kendisinin dışında kimsenin bilmediğini, eşiyle bile paylaşmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan resepsiyonunda cumhurbaşkanlığı adayı konusunda "eşim bile bilmiyor" dedi. Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı süreciyle ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Şok olacaksınız" sözünün halen geçerliliğini koruduğunu söyledi. "Bizler açısından mı söylüyorsunuz, değişecek olan aday açısından mı" sorusunu ise, "Adamına göre değişir, belli olmaz. Bazıları bahse girdiklerini söylüyorlar.

Bazıları isabet eder, bazıları isabet etmemiş olabilir." Erdoğan, kafasındaki adayı kendisinden başka kimsenin bilmediğini de söyledi.

MUHALEFETE NİYE SORMUYORSUNUZ?

Bu süreçte kamuoyunu ciddiye almadığı şeklinde eleştirilerin getirildiği hatırlatılan Erdoğan, "HaşaÂ… Şu anda bu süreci değerlendirmesi gerekenler parlamento. Parlamento buradaki değerlendirmeyi yapacak. Bana sorduğunuz kadar muhalefete sorsanız iş rahatlayacak. Muhalefete niye sormuyorsunuz 'sizin adayınız yok mu' diye. Bugüne kadar hiçbir muhalefetin aday çıkarmama gibi bir tavrı olmamış. Kamuoyu benimle çok şeyleri paylaşıyor aslında. Ve bende bu fikrin oluşmasına onlar da katkıda bulunuyor. Kamuoyu Samsun'da, Ordu'da Giresun'da, Bursa'da farklı tepkiler, refleksler ortaya koyuyorlar. Bakıyorsunuz aynı yerde '5-5' diyenler olduğu gibi 'Çankaya' diyenler de oluyor. Kamuoyu benimle çok iyi paylaşıyor" dedi.

Erdoğan'la gazeteciler arasında daha sonra şöyle bir diyalog geçti:

"-Gençlik yıllarından beri siyaset yapıyorsunuz bir hedefinizin olması lazım?

Erdoğan: Var hedefim.

-Nedir o hedefiniz?

Erdoğan: Türkiye'ye hizmet halkıma hizmet.

-Bu hizmeti en iyi nerde verirsiniz?

Erdoğan: Ah benim bildiklerimi siz bilseniz..."

Başbakan Erdoğan daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle sohbet etti. Sohbette Cumhurbaşkanlığı süreci, Malatya'da meydana gelen olay ve dış ilişkiler konuşuldu. AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı konusunda burada da net bir açıklama yapmayan Başbakan Erdoğan, adayı eşinin bile bilmediğini söyledi. Erdoğan, bir gazetecinin, "Aday Meclis'ten ve AKP'den olacak yani" demesi üzerine, "Hayır AKP'li değil AK Parti'li olacak" diye yanıtladı. (ANKA)

Kaynak: ANKA