Barrot'tan Türk Limanlarıyla İlgili Açıklama

Barrot'tan Türk Limanlarıyla İlgili Açıklama

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Taşımacılık ile Enerjiden Sorumlu Komiser Jacques Barrot'un, Rum Bandıralı Gemi ve Uçakların Türk Limanlarına Girişinin Yasak Olmasının, Sadece Güney Kıbrıs ve Avrupa Birliği'nin (AB) Değil, Bizzat Türkiye'nin de Sorunu Olduğunu Söyledi.

Barrot'tan Türk Limanlarıyla İlgili Açıklama

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Taşımacılık ile Enerjiden Sorumlu Komiser Jacques Barrot'un, Rum bandıralı gemi ve uçakların Türk limanlarına girişinin yasak olmasının, sadece Güney Kıbrıs ve Avrupa Birliği'nin (AB) değil, bizzat Türkiye'nin de sorunu olduğunu söyledi.

Dün Kıbrıs Rum Kesiminin liman kenti Limasol'da başlayan 3 günlük "Denizci Kıbrıs 2007" konferansında konuşan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Taşımacılık ile Enerjiden Sorumlu Komiser Barrot, Rum gemi ve uçaklarının Türk limanlarına girmesinin yasak olmasının, genel olarak Avrupa denizciliğinin ve özel olarak da Güney Kıbrıs denizciliğinin bu sorunla karşı karşıya olduğunu ve bizzat kendisinin sorunun çözümlenmesi için her türlü çabada bulunacağını belirtti. Konferans öncesinde Rum Armatörler

Birliği ile görüşen Barrot, Avrupa Komisyonu'nun ambargonun derhal kaldırılmasından yana olduğuna ve her fırsatta Türk Hükümeti temsilcilerine bu yöndeki tezlerini bildirdiğine dair güvence verdi. Rum Armatörler Birliği'nin konferans vesilesiyle Lefkoşa'da düzenlediği resepsiyonda Rum Yönetimi Başkanı'na vekalet eden Dimitris Hristofyas da, "Devletin ve özel kuruluşların, Kıbrıs bandıralı gemilere yönelik Türk ambargosunun oluşturduğu sorunların aşılması yönünde güçlerini birleştirmesi gerekir" diye

konuştu.

Fileleftheros Gazetesi de, Barrot'un Türkiye'ye Avrupa müktesebatıyla ilgili yükümlülükleri konusunda uyarıda bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin uluslararası hukukun, AB'nin ve uluslararası örgütlerin belirlediği yükümlülüklere tamamen uyması ve Rum bandıralı gemi ile uçaklara uyguladığı ambargoyu kaldırması gerektiğini söylediğini bildirdi. Gazete, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Maria Malaktu Pamballi'nin de ambargonun kaldırılmasının Türkiye'nin bir yükümlülüğü olduğunu söylediğini yazdı.

Gazetede yayınlanan demecinde Barrot, "Her ne kadar ilerlese de Türkiye'nin üyelik süreci Rum gemi ve uçaklarına yönelik ambargonun esiri olacak. Türkiye ambargoyu kaldırmadıkça, ulaştırma başlığının müzakerelerde açılamayacağını net bir şekilde söyledik. İlk önce ambargo kaldırılmalı, sonra başlık açılmalı" dedi.

Türk ambargosu nedeniyle sadece ulaştırma başlığının bloke olmadığını belirten Barrot, ambargoyla ilişkili olduğu için açılmayan 7 müzakere başlığının daha bulunduğunu söyledi.

(MG-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA