"Bahane Yok"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, takıma gerekli takviyelerin gecikmesini bir sorun olarak görmediklerini söyledi.

SENAD OK

Fenerbahçe'nin Hollandalı hocası, "Belki alışılmıştan daha geç gerçekleşiyor transferlerimiz. Bunun sebebi UEFA'nın bize getirmiş olduğu kısıtlamalar. Ama bu asla en iyi performansımızı sahaya koymanın karşısında bir bahane olamaz. Bizim için önemli olan doğru seçimleri yapmak" dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, Fulham maçı sonrası basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında hem kampı değerlendirdi hem de gelecek adına önemli mesajlar verdi.

İşte Hollandalı hocadan satırbaşları:

"Öncelikle Fenerbahçe gibi büyük bir takımdaysanız her zaman baskı olacaktır, her zaman eleştiriler olacaktır. Bu son derece normaldir. Büyük bir takımdayız, büyük bir ligde mücadele ediyoruz. O nedenle bu baskıyla başa çıkmaya alışmak zorundayız. Baskı altında performans göstermeye alışmak mecburiyetindeyiz. Biz takım halinde sahaya çıktığımızda birlikte performansımızı göstermeli, futbolumuzu birlikte oynamalıyız. Her zaman bu mesajı veriyoruz ve her gün bunun üzerine çalışıyoruz. Hedefimiz kesinlikle birlikte oynayan bir takım oluşturmak...

Belki alışılmıştan daha geç gerçekleşiyor transferlerimiz. Bunun sebebi UEFA'nın bize getirmiş olduğu kısıtlamalar. Ama bu asla en iyi performansımızı sahaya koymanın karşısında bir bahane olamaz. Bunu bir bahane olarak kullanmayacağız, hiçbir zaman da kullanmadık. Bizim için önemli olan doğru seçimleri yapmak. Kendi futbol tarzımıza uyan, ihtiyacımız olan pozisyonlarda sabırlı bir şekilde çok çalışarak doğru oyuncuları buraya getirebilmek. Ama doğru anı bekleyeceğiz her zaman...

Gençlere övgü

Şu anda genç ve yetenekli oyuncular aldık. Bu da aslında kulübün felsefesindeki değişimin bir işareti diye düşünüyorum. Onları Avrupa'da ve bu ligde oynamak konusunda daha tecrübeli, şampiyonluk mücadelesi içinde yer alan futbolcularla birleştirip bir harman yakalamaya çalışacağız.

Halen öğrenecekleri çok şeyler var, çünkü çok genç yaştalar. Onların yeteneklerini antrenmanlarda net bir şekilde görebiliyoruz. Aynı zamanda sahaya çıktıklarında, oynadığımız maçlarda da bunu göstermeye başladılar. Ayrıca önemli bir nokta daha var; idman temposu ve maç temposuna adapte olabilmeleri için belli bir döneme ihtiyaçları var. Onlar için haftada üç maç oynamak kesinlikle zor olacak. Bunu da bilmemiz gerekiyor. Şöyle bir ifade kullanabiliriz; iyi bir performans gösterirlerse, iyi bir seviye sergilerlerse, sahaya çıktıklarında bu takım için önemli bir seçenek olabilirler. Oynayarak tecrübe kazanabilir, kendilerini geliştirebilirler. Performanslarını daha yukarıya taşıyabilirler. Bu takıma geldiler, biz onları bu kulübe getirdik çünkü onlardaki büyük potansiyeli gördük..."

'Hala istediğimiz noktada değiliz'

"Gol atmak için sadece bir oyuncuya bağlı olmamalıyız. Takımın diğer oyuncuları da sorumluluk almalı. Eğer forvetiniz yoksa veya sakatsa iş onlara kalıyor. Ben şu anda buraya gelmemiş, gelme ihtimali olup olmadığı belli olmayan, benim etkim altında olmayan oyuncularla ilgili bir görüş belirtemem. Ben elimdeki oyuncularla, fit olan, oynamaya hazır olan, sahaya performansını bugün yansıtan oyunculara odaklanmış durumdayım. Takımın gelişiminden memnunum. Ama yolumuz uzun hala tam istediğimiz noktaya ulaşamadık. Ama adım adım gelişeceğiz, takım halinde hep birlikte gelişeceğiz..."

Kadro nasıl olacak?

İlk etapta Volkan, Isla, Neustadter, Skrtel, Hasan, Souza, Giuliano, Aatıf gibi isimlerin yeri sağlam. Dünya Kupası nedeniyle takıma geç katılan Dirar'ın ilk 11'de yer alması ilerleyen dönemde kesin gibi gözüküyor. Dirar formayı alana kadar Alper bu bölgede görev yapacak. Dokuz ismin garanti olduğu takımda orta saha ve hücum hattı içinse iki belirsizlik var. Çalışma ve maçlarda en çok öne çıkan isimler Souza, Aatıf, Eljif ve Fulham maçında son 15 dakika forma giyen Ferdi oldu. Salih, Ahmethan, Samed ise beklentileri karşılayamadı.

Kamp çalışmalarını tamamlayarak İstanbul'a dönen Fenerbahçe'de gözler yarın oynanacak Feyenoord maçına çevrildi. Teknik Direktör Cocu bu maçta yine gençlere şans vermeyi düşünüyor.

]

]

]

Kaynak: Skorer