Aylin Tutgun Ünal kimdir? Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal hayatı ve biyografisi! - Haberler
Haberi Paylaş

Aylin Tutgun Ünal kimdir? Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal hayatı ve biyografisi!

Haberler.com - Haberler | Gündem
Aylin Tutgun Ünal kimdir? Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal hayatı ve biyografisi!

Haberler.com Youtube kanalında "Kuşaklar Arası Çatışma Nasıl Ortaya Çıkar?" hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal hakkında Aylin Tutgun Ünal kimdir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Kuşak nedir? Baby boomer nedir? Kuşaklar arası çatışma nasıl ortaya çıkar? X kuşağı nedir? Y kuşağı nedir? sorularına da yanıt veren Aylin Tutgun Önal'ın hayatı ve biyografisi!

Aylin Tutgun Ünal kimdir? sorusunun yanıtı gündemin merak edilen konuları arasında yer alıyor. Haberler.com Youtube kanalında, kuşaklar hakkında sorulan sorulara yanıt veren Doç. Dr. Aylin Tutgun Önal'ın hayatı ve biyografisi!

AYLİN TUTGUN ÜNAL KİMDİR?

Aylin Tutgun Ünal, 1 Ekim 1983 Kartal/Yakacık doğumludur. İlköğretim ve lise eğitimini Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde tamamladıktan sonra 2002 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı'na başlamıştır.

2006 yılında lisans eğitimini bölüm 3.'sü olarak tamamlamıştır. 2009 yılında yine Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans mezunu olmuştur. 2015 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Bilişim Bilim Dalı'nda doktora eğitimini tamamlamıştır. 2021 yılında İletişim Çalışmaları alanında Doçent Ünvanı almıştır.

İstanbul'da pek çok üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, şu an Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yeni medya, sosyal medya, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya gazeteciliği, kuşaklar, kuşaklar arası iletişim, gençlik, aile konuları üzerinde çalışmakta olup alanyazında çeşitli ölçek geliştirme çalışmalarıyla da yer almaktadır.

2015 yılında Türkiye'de ilk kez geliştirdiği sosyal medya bağımlılığı ölçeği ulusal ve uluslararası pek çok çalışmada kullanılmaktadır. Sosyal medya kuşakları başlığı altında geliştirdiği kuşaklar arası farklılıkların tespitine yönelik bir dizi ölçeği de ilgi çekmektedir. Ayrıca, araştırmacı kimliği ile ön plana çıkan Aylin Tutgun Ünal'ın medyada da yer alan çok sayıda araştırması bulunmaktadır.

2020- 2021 yıllarında yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile editörlüğünü üstlendiği "Sosyal Medya Psikolojisi" kitabı oldukça dikkat çekmektedir. Ulusal ve Uluslararası ölçekte yayınlanmış, özellikle sosyal medya, bağımlılığı ve ölçülmesine yönelik çok sayıda kitap bölümü ile karşımıza çıkmaktadır. Şimdilerde siberkondri, medya okuryazarlığı ve kuşak iletişimi üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kitapları :

Sosyal Medya Psikolojisi: Der yayınları, İstanbul (Editörler: Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal).

Dijital Sağlık Okuryazarlığı: Dijital Hastalıklar ve Siberkondri: Der yayınları, İstanbul (Yazarlar: Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Yücel Ekinci, Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal).

Sosyal Medya: Etkileri-Bağımlılığı-Ölçülmesi: Der yayınları, İstanbul (Yazar: Aylin Tutgun Ünal)

Seçilmiş Bazı Makaleleri

Tarhan, N., Tutgun-Ünal, A. ve Ekinci, Y. (2021). Yeni Kuşak Hastalığı Siberkondri: Yeni Medya Çağında Kuşakların Siberkondri Düzeyleri ile Sağlık Okuryazarlığı İlişkisi. OPUS-Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi, 17(37), 4253-4297. DOI: 10.26466/opus.855959

Tutgun Ünal, A. (2021). Social Media Generations' Levels of Acceptance of Diversity. TOJET: The Turkish Online Journal of Educational Technology, 20(2), 155-168. ISSN: 2146-7242.

Tutgun Ünal, A. (2020). A Comparative Study of Social Media Addiction Among Turkish and Korean University Students. Journal of Economy Culture and Society, (62), 307-322. DOI: 10.26650/JECS2020-0064

Deniz, L. & Tutgun Ünal, A. (2019). Sosyal medya çağında kuşakların sosyal medya kullanımı ve değerlerine yönelik bir dizi ölçek geliştirme çalışması. OPUS–Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi, 11(18), 1025-1057. DOI: 10.26466/opus.557240

Tutgun-Ünal, A. & Deniz, L. (2015). Development of the Social Media Addiction Scale. Online Academic Journal of Information Technology (AJIT-e), 6(21), 51-70. DOI: 10.5824/1309-1581.2015.4.004.x

DOÇ. DR. AYLİN TUTGUN ÜNAL HABERLER.COM YOUTUBE KANALINDA!

Kuşak nedir? Baby boomer nedir? Kuşaklar arası çatışma nasıl ortaya çıkar? X kuşağı nedir? Y kuşağı nedir? sorularını Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal yanıtladı.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500