Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Başkanlığına Bir Türk Seçildi

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Başkanlığına Bir Türk Seçildi

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin Başkanlığına, Çanakkale Belediyesi İl Genel Meclis Üyesi Yavuz Mildon Seçildi.

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Başkanlığına Bir Türk Seçildi

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin başkanlığına, Çanakkale Belediyesi İl Genel Meclis Üyesi Yavuz Mildon seçildi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin başkanlığına aday olan Çanakkale Belediyesi İl Genel Meclis Üyesi Mildon, ilk kez bir Türk'ün Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin başkanı olmasına vesile oldu. Mildon, Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan seçime tek aday olarak girmişti. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve delegasyonda bulunan diğer Türk yetkililerinin de yoğun kulis çalışması ile seçimi kazanan Mildon, başkanlığa seçilmesinin bir ekip işi olduğunu ve delegasyondaki arkadaşlarına çalışmalarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Seçim sonrası basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Mildon'un, yabancı basın mensuplarına verdiği demeçte iyi derecede Fransızca bildiği görüldü.

Avrupa Konseyi'nin Bakanlar Komitesi, Parlamenter Meclis ve İnsan Hakları Mahkemesi ile birlikte 4 ana organından biri olan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin başkanlığını 2 yıl süreyle üstlenecek olan Yavuz Mildon, bugüne kadar Avrupa Konseyi'nde bireysel seçimlerle işbaşına gelen en kıdemli Türk yetkili oldu.

(SS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA