Avrupa, Dağlık Karabağ'da savaşın sonucunu tayin eden Türk SİHA'ları için sıraya girdi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Avrupa, Dağlık Karabağ'da savaşın sonucunu tayin eden Türk SİHA'ları için sıraya girdi

Haberler.com - Ekonomi

Türk SİHA'ların Ermenistan'ı darmadağın ederek Azerbaycan'a tarihi bir zafer kazandırması Avrupa'yı da harekete geçirdi. İngiltere "Çığır açan silah" dediği SİHA'lardan almak isterken, Almanya küçük SİHA'lar yerine büyüklerinden yana karar aldığı için pişman olduğunu açıkladı. Türkiye'den alınan İHA ve SİHA'ların Avrupa'da havalanması an meselesi.

Türkiye'nin ürettiği İHA (İnsansız Hava Aracı-Drone) ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Avrupa'nın başını döndürdü. Dağlık Karabağ'da kullanılan ve savaşta sonucu belirleyen "Bayraktar TB2"den satın almak isteyen İngiltere harekete geçti. İngiltere'nin, hem düşük maliyetli hem de küçük boyutlu olduğu için, ABD'nin hantal Protector'unun yerine Türkiye'den Bayraktar TB2 almak istediği açıklandı.

Avrupa, Dağlık Karabağ'da savaşın sonucunu tayin eden Türk SİHA'ları için sıraya girdi

Türkiye'ye silah satan büyük ülkeler, şimdi silah almak için sırada. Alman 'heisse.de' isimli haber portalı, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın, "Türk SİHA'ları çığır açan silah" dediğini yazdı. Dağlık Karabağ'da kullanılan Bayraktar'ın, artık savaşların seyrini de değiştirdiğine değinildi ve küçüklüğü, kolay kullanımı, az masraflı oluşu nedeniyle tercih edildiği belirtildi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Batılı uzmanlar "Dağlık Karabağ savaşı, insansız hava araçlarıyla sonucu etkileyen ilk savaştır" yorumunu yapıyor ve İsrail'den alınan küçük İHA'ların çatışma başlamadan önce saatlerce operasyon alanı üzerinde keşif yaptığına değiniyor.

Türkiye'de Baykar Makine tarafından imal edilen İHA ve SİHA'ların, bu derece etkin olması, Almanya'yı da karıştırdı. Almanya daha önce üretimine ara verdiği SİHA'ları yeniden üretmek için içeride tartışıyor. Büyük İHA ve SİHA'lar yüzünden Bayraktar TB2 tipi SİHA'ları terk eden Almanya şimdi çok pişman ve yeni başlangıç için çalışıyor.

Avrupa, Dağlık Karabağ'da savaşın sonucunu tayin eden Türk SİHA'ları için sıraya girdi

Türkiye'nin 2015'ten beri silahlandırdığı İHA'lar daha önce Suriye, Libya operasyonlarında ve PKK'ya karşı başarılı şekilde kullanıldı. Türk SİHA'ları yüzlerce tank, zırhlı araç ve hava savunma sistemini imha etti. İngiltere, Bayraktar TB2'leri Türkiye'den tanesi 1.6 milyon euro'dan alabileceğini hesaplıyor.

Yer istasyonları ve diğer altyapı çıkınca, tane fiyatı daha da düşüyor. İngiltere, "Bunu alırsak, ABD'ye Protector için ödeyeceğimiz paranın onda birini öderiz" derken, Bayraktar TB2'nin tek dezavantajının, uydu kontrolü henüz olmadığı için 150 kilometrelik kısa menzili olduğu belirtiliyor.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

İhlas Haber Ajansı, İngiltere, Türkiye, Türk, Dünya, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (69)

VATANSEVER:

İYİ BİR DAİRE FİYATI BOGAZ MANZARALI 3 MİLY EURO SİHA 1. 6 MİLY SUDAN UCUZ NEDEN FİYAT DÜNYA PİYASA FİYATINA YAKIN OLMALI

almanya:

bu vatana hizmet edenlerden Allah razi olsun Allah korusun seni bayraktar

Nav gündi:

Çekemeyenlere bakıyorumda,Yavuz Sultan Selim köprüsü için , yıkıp demirlerini eritip "büst" yapacaz diyen zihniyetten ne beklenir ki,tabiki bu ülkenin ilerlemesini istemezler, onlar için ilerlemek erkeklerin elinde içki kadehi, kadınların ise açılıp saçılmasıdır, anlamamaları çok normal fazla üzerine gitmeyin , kafaları başka şeye çalışmıyorki garibanların

Tüm 69 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title