Arınç: "Yasama Yetkimize Bile Müdahale Edilebiliyor"

Arınç: "Yasama Yetkimize Bile Müdahale Edilebiliyor"

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Yasama Yetkilerine Bazı Kurumlar Tarafından Müdahale Edilebildiğini, Edilmek İstendiğini İfade Ederek, "Keşke Yasamaya Bari Tek Başına Başkalarının Müdahalesi Olmadan Sahip Olsak Diye Düşünüyorum" Dedi.

Arınç:

TBMM Başkanı Bülent Arınç, yasama yetkilerine bazı kurumlar tarafından müdahale edilebildiğini, edilmek istendiğini ifade ederek, "Keşke yasamaya bari tek başına başkalarının müdahalesi olmadan sahip olsak diye düşünüyorum" dedi.

Arınç, Kanal 7'de yayınlanan "Başkent Kulisi" programında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Hrant Dink cinayetinin "üzücü ve Türkiye için çok büyük bir kayıp olduğunu" ifade eden Arınç, Dink'e sıkılan kurşunun "aynı zamanda Türkiye'nin huzuruna, geleceğine, barışına ve dış vizyonuna sıkıldığını" söyledi.

Olayla ilgili "bilgi kirlenmesi bulunduğunu havada uçuşan haberlerin gerçek olmayabileceğini, manüpilasyon, belli merkezler tarafından hedef saptırma olabileceğini" belirten Arınç, bir an önce davanın açılmasının olayın bağlantılarıyla ortaya çıkarılmasını ve faillerin cezalandırılmasını istedi.

Geçmişte de bu konularla ilgili komisyonlar kurulduğunu, ancak yaptırımın olmadığının belirtilmesi üzerine Arınç, TBMM'nin 40 yıl öncesine kadar egemenlik hakkını tek başına kullandığını anımsattı. Son anayasayla birlikte egemenlik hakkının erkler arasında paylaşıldığını anlattı.

Arınç, şöyle devam etti:

"Yasamayla ilgili bana soracağınız soralar yeterli cevaplar verebilirim. Keşke yasamaya bari tek başına başkalarının müdahalesi olmadan sahip olsak diye de zaman zaman düşünürüm. Çünkü bu yetkimize bile bazı kurumlar tarafından müdahale edilebiliyor, edilmek isteniyor ve kuşatılmak arzu ediliyor. Buna karşı duruyoruz. Yetkilerin paylaşımı konusunda anayasal kurallar dikkate alınmalı."

Arınç, Meclis Araştırma komisyonlarının çalışmalarında, önlerine "devlet" ve "ticari sır" kavramlarının engel olarak çıktığını belirterek, 4 yıldır bu "sır" kavramına açıklık getirilmesini istediklerini söyledi. Arınç, "ticari ve devlet sırrı duvarı"na çarptıklarında bunun ilerisine geçemediklerini kaydetti.