Arabalı Vapurdaki Eylem

Arabalı Vapurdaki Eylem

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'nden Kalkan Arabalı Vapurdaki Eylem Sona Erdi. Eylemi Gerçekleştiren Şahıs, Polise Teslim Oldu.

Arabalı Vapurdaki Eylem

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'nden kalkan arabalı vapurdaki eylem sona erdi. Eylemi gerçekleştiren şahıs, polise teslim oldu.

Edinilen bilgiye göre, saat 23.00'de Lapseki'den içinde 50 araç ve 100'e yakın yolcuyla birlikte Gelibolu'ya gitmek üzere yola çıkan "Sultantepe" isimli arabalı vapuru, kimliği belirsiz bir kişinin gemi içindeki bir aracın altına bomba koyduğu ihbarıyla kaçırıldı. Gemi kaptanının yanına giderek protesto eylemi düzenlediğini belirten şahsın bu sözleri üzerine kaptan durumu telsiz kanalıyla emniyet güçlerine bildirdi. Bunun üzerine araba vapuru Gelibolu İskelesi'ne getirerek bağlandı. Ancak eylemci, uzun süre içeride bulunan araçlarla yolcuların dışarı çıkmasına izin vermedi. Megafonla çağrıda bulunarak basın mensuplarının gemiye gelmesini isteyen şahıs, daha sonra bir Türk bayrağını geminin orta kesimine astı. 2.5 saat süren eylemin ardından yolcuların tamamını serbest bırakan eylemci, daha sonra emniyet güçlerine teslim oldu. Feribottan tahliye edilen yolcular, sorgulanmak üzere Gelibolu Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen eylemciyi yuhaladı. Eylemin, Hrant Dink'in cenazesi sırasında atılan "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" sloganlarına tepki olarak gerçekleştirildiği iddia edildi. Bu arada, polis otosuna bindirilen eylemci, eylemi "vatan için" gerçekleştirdiği yönünde ifadelerde bulundu.

İsminin Nihat A. (36) olduğu belirtilen şahsın Gelibolu'da seyyar köftecilik yaptığı ve uzman çavuşluktan ihraç edildiği öğrenildi. Önce Gelibolu Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şahıs, daha sonra Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Bu arada, Çanakkale'den özel olarak Gelibolu'ya giden özel tim kuvvetleri de gemide arama yaptıktan sonra araçların inişine izin verdi.

Olayla ilgili soruşturma, çok yönlü olarak sürdürülüyor.

(AÖ-EŞ-SN-SN-Y)