Antalya: Alanya L Tipi Cezaevi'nin Yapımı Devam Ediyor

Antalya: Alanya L Tipi Cezaevi'nin Yapımı Devam Ediyor

Cezaevi Genel Müdürlüğü Başkanları Antalya'nın Alanya İlçesi'ne Gelerek İnşaatı Devam Eden L Tipi Cezaevinde İncelemelerde Bulundu.

Antalya: Alanya L Tipi Cezaevi'nin Yapımı Devam Ediyor

Cezaevi Genel Müdürlüğü Başkanları Antalya'nın Alanya İlçesi'ne gelerek inşaatı devam eden L tipi cezaevinde incelemelerde bulundu.

Mahmutlar Beldesi'nde yapımı devam eden L tipi cezaevi için Cezaevi Genel Müdürlüğü'ne bağlı başkanlar Alanya'ya geldi. Alanya Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ı ziyaret eden 3 kişilik ekip beldede yapımı devam eden cezaevini denetledi. Ali Yeldan'dan hizmete girecek olan cezaevi hakkında bilgi alan başkanlar akşam saatlerinde Alanya'dan ayrıldı.

Yapımına 2003 yılının sonunda başlanan ve yılbaşında tamamlanarak hizmete gireceği belirtilen cezaevi, 260 dönüm arazi üzerine kuruluyor. 60 bin metrekare kapalı alana sahip Alanya L Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu'nun, toplam 16 milyon YTL'ye mal olmasının beklendiği ve şu ana kadar 6 milyon YTL harcandığı bildirildi. Ödeneğin geri kalan kısmının da hazır olduğu ve çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı ve ilk kez uygulamaya koyduğu proje çerçevesinde yapılacak cezaevi 480 kişi kapasiteli olacak. Cezaevinde, konferans salonu, toplantı salonu, çok amaçlı 2 spor salonu, 2 futbol sahası, hobi bahçeleri, kütüphane, üretim atölyeleri, bilgisayar ve yabancı dil laboratuarı, televizyon odaları gibi bölümler yer alacak. Cezaevi, 7 kişilik koğuşlardan oluşacak, merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerine sahip olacak. Cezaevinde mahkumların kaldığı bölümde, her mahkuma 24 metrekare alan düşecek. Ayrıca, ziyaretçi kabul binası, jandarma binası, 60 dairelik lojman ve diğer sosyal tesisler de bulunacak. Yüksek güvenlikli ve kaçılmasının imkansız olduğu belirtilen cezaevinin, kamera, parmak izi geçiş sistemleri, X-Ray cihazları, parmak izine ve sese duyarlı kapılarla donatılacağı, cezaevinde bir ihata duvarı ve bu duvarla kurum arasında bir de güvenlik yolu bulunacağı kaydedildi.

Kaynak: İHA