Afyonkarahisar'daki Emirdağ ilçesinin nüfusu, gelen gurbetçiler sayesinde 20 binden 200 bine çıktı

Afyonkarahisar'daki Emirdağ ilçesinin nüfusu, gelen gurbetçiler sayesinde 20 binden 200 bine çıktı

İhlas Haber Ajansı / Gökten Ceylan - Haberler | Ekonomi

Afyonkarahisar'daki Emirdağ ilçesi yaz aylarında gurbetçi akınına uğruyor. Gurbetçilerin gelmesi ile normalde 20 bin olan nüfus 200 binleri buldu. Küçük Belçika olarak anılan ilçenin esnafı ise artan nüfustan oldukça memnun.

Şehrin gurbetçileri nedeniyle Emirdağ ilçesinde önceki yıllarda olduğu gibi yaz döneminin gelmesi ile nüfus yoğunluğu yaşanmaya başlandı. İlçenin yurt dışındaki nüfus oranı yaklaşık 350 bin olarak bilinirken bunlardan 150 bininin ise Belçika'da yaşıyor.

YAZ TATİLİ İÇİN GELİYORLAR

Yaz tatilini geçirmek için Emirdağ'a gelen gurbetçiler ile merkez nüfusu 20 bin olan ilçe nüfusu 10 kar artarak 200 binlere kadar çıkıyor. Adeta küçük bir Belçika'yı andıran memleketlerine gelmenin mutluluğunu yaşayan gurbetçilerin çarşı, pazarda büyük yoğunluk oluştururken ilçede nereye bakılsa yabancı plakalı lüks bir araç görmek mümkün.

Afyonkarahisar'ın Elmadağ ilçesinin nüfusu, gelen gurbetçiler sayesinde 20 binden 200 bine çıktı

GEÇEN YIL PANDEMİDEN DOLAYI GELEMEMİŞLER

Yaz tatilini geçirmek üzere memleketi olan Emirdağ'a geldiğini ifade eden gurbetçi Sezer Cüneyt, geçen yıl pandemiden dolayı gelemediğini bu yıl ise 1 aylık iznini geçirmek için Emirdağ'a geldiğini söyledi. Cüneyt ilçede tek şikayetçi oldukları konunun ise trafik yoğunluğu olduğunu dile getirdi.

Afyonkarahisar'ın Elmadağ ilçesinin nüfusu, gelen gurbetçiler sayesinde 20 binden 200 bine çıktı

Mustafa Yalbı isimli gurbetçi de Emirdağ'a gelmek için çok beklediklerini kaydederek, ilçede ailelerini ziyaretlerine geldikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

"EKONOMİYE KATKILARI BÜYÜK"

İlçede uzun yıllardır esnaflık yapan Süleyman Kocabıçak, gurbetçilerin gelmesinin esnafın işlerinin artmasına büyük ölçüde katkısının olduğunu belirterek, "Bu sene gurbetçilerimiz biraz erken geldi. Sezon biraz erken başladı. Gurbetçiler geçen sene gelemediler bu yüzden bu sene biraz erken geldiler. Gurbetçilerin gelmesi ile satışlarımız yüzde 200'ler civarında artıyor. Gurbetçiler sayesinde çarşı esnafının işleri açıldı, ekonomiye ve bizlere katkıları büyük" diye konuştu.

Afyonkarahisar'daki Emirdağ ilçesinin nüfusu, gelen gurbetçiler sayesinde 20 binden 200 bine çıktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Gökten Ceylan

Haber Yorumları (5)
BEKİR YAPİCİ: 3-4 nesil Türk gencligi bile Türkiyeyi tam tanimadigi alay edildigi asagilandigi halde anavatan özlemiyle hudut kapilarinda coluk cocuk günes altinda saatlerce bekleyerek her yil akin akin geliyoruz baska ülkelere tatile gitmek varken birikimlerimizi yollara ülkemize birakiyoruz ama malesef avrupa Türkleri olarak kendi vatanimizda bir suriyeli afkan iranli bangaldesli irakli kadar degerimiz yok asagilaniyoruz alay konusu oluyoruz ve tabiki her yil bile bile bir güzel kaziklaniyoruz.
HALİL KUNAK: SANKI aman lütfen gelin diye yalvardık
UĞUR SEZGİN: Artık almanyanın aldığı 100 bin surşiyelide Türkiyeye tatile geliyor acıyarak bizlere bakıyor üyüksün pakmaya
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title