Amerikan Türk Konseyi 26. Kongresi

Amerikan Türk Konseyi 26. Kongresi

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Terör Örgütü PKK ile Mücadelede Yaşanan Sıkıntıları Amerikan-türk Konseyi'nin 26. Kongresinde Dile Getirdi.

Amerikan Türk Konseyi 26. Kongresi

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, terör örgütü PKK ile mücadelede yaşanan sıkıntıları Amerikan-Türk Konseyi'nin 26. kongresinde dile getirdi.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Saygun, Amerikan-Türk Konseyi'nin 26. kongre toplantıları çerçevesinde, Washington DC'de yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK ile mücadele ile ilgili konulara değindi. Terörizm ile mücadelede öncelikli önemin uluslararası örgütlerin ve kurumlarla işbirliği olduğunu vurgulayan Saygun, Avrupa Birliği (AB) ile, terör örgütü PKK ile mücadelede yaşanan sıkıntıları anlattı. Avrupa'ya PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu kabul ettirmekte sıkıntı yaşadıklarını belirten Saygun, "AB'nin terörizm ile ilgili öncelikli endişesi, AB'nin güvenliğini sağlamak" diye konuştu. Avrupa mahkemelerinde yargılanan PKK üyesi kişilerin serbest bırakılmasına değinen Saygun, PKK üyesi kişilerin AB içinde rahatça hareket edebildiklerini söyledi. PKK'nın Avrupa içindeki silah ve uyuşturucu kaçakçılığındaki büyük rolüne değinen Saygun, Irak'taki PKK kamplarının varlığına da işaret ederek, bu kampların Kuzey Iraklı liderlerin bilgisi ve desteği dahilinde işletildiğini, Irak ve komşu ülkeler ile koalisyon güçleri arasında imzalanmış protokol ve anlaşmaların PKK konusunda yapılabilecekleri açıkça ifade ettiğini kaydetti. Saygun, "Bize, Kuzey Irak'taki PKK sorunuyla ilgili ne yapacağımızı soruyorlar. Ne yapabileceğimiz anlaşmalarda mevcut" diye konuştu.

1928 Irak-Türkiye sınır güvenliği anlaşmasına atıfta bulunan Saygun, "2006 Irak ve komşu ülkeler sınır güvenliği ve terörizmle mücadele protokolü ile 10 mart 2007'de imzalanan Bağdat Anlaşması gereği koalisyon ve komşu ülkelere terörizmle mücadelede işbirliği ve gereğinin yapılması hakkı tanınıyor" şeklinde konuştu. Saygun, Irak'ta güvenliğin ve barışın sağlanması için Irak'ın birliğinin korunması, peşmergeler dahil olmak üzere militan grupların silahsızlandırılması ve Kerkük'un demografik yapısının Kürtler lehine değiştirilmemesi gerektiğini de belirtti. Kıbrıs konusuna da değinen Saygun, "Kalıcı ve adil bir çözüm bulunana kadar Türk Ordusu Kıbrıs'tan çekilmeyecektir. Kuzey Kıbrıslı Türkler'i Güney Kıbrıslı Rumlar'ın eline bırakamayız" diye konuştu.

Aynı toplantıda konuşan Amerikan Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Amiral Edmund Giambastiani ise, terör örgütü PKK ile mücadelenin kompleks ve zor bir konu olduğunu, ancak ABD'nin Türkiye ve Iraklı yetkililerle birlikte bu sorunu çözmekte kararlı olduğunu söyledi.

(EÖB-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA