ABD Başkanı Bush G8 Zirvesine Katılacak

ABD Başkanı Bush G8 Zirvesine Katılacak

ABD Başkanı George W. Bush'un, 6-8 Haziran 2007 Tarihinde Almanya'da Yapılacak G8 Zirvesine Katılacağı ve Çek Cumhuriyeti, Polonya, İtalya, Arnavutluk ve Bulgaristan'a Ziyaretler Düzenleyeceği Açıklandı.

ABD Başkanı Bush G8 Zirvesine Katılacak

ABD Başkanı George W. Bush'un, 6-8 Haziran 2007 tarihinde Almanya'da yapılacak G8 zirvesine katılacağı ve Çek Cumhuriyeti, Polonya, İtalya, Arnavutluk ve Bulgaristan'a ziyaretler düzenleyeceği açıklandı.

Beyaz Saray'dan bugün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Bush'un Haziran ayında Almanya'nın Heiligendamm kentinde yapılacak G8 zirvesine katılacağı ifade edildi. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino'nun yayınladığı bildiride, "Başkan Bush, Almanya'da uluslararası ekonomi, güvenlik ve politikaların tartışılacağı G8 zirvesine katılacaktır" dedi.

Açıklamada Bush'un programının, 5 Haziran'da Çek Cumhuriyeti ziyareti ile başlayacağı ve burada Cumhurbaşkanı Vaclay Klaus ve Başbakan Mirek Topolanek ile görüşmelerde bulunacağı belirtildi. Almanya'daki G8 zirvesinin ardından 8 Haziran'da Polonya'nın Jurata kentine gideceği açıklanan Bush'un, Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile biraraya geleceği, ardından da 9 Haziran'da Papa 16. Benedict ile ilk Vatikan'da görüşmesini yapacağı bildirildi. Roma'da İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Başbakan Romano

Prodi ile görüşeceği kaydedilen Bush'un daha sonra Tiran'a geçerek, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Alfred Mousiu ve Başbakan Sali Berisha ile görüşeceği açıklandı.

11 Haziran'da Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gezisini sonlandıracak Bush'un, burada Cumhurbaşkanı Georgy Parvanov ve Başbakan Sergey Stanişev ile görüşmeler yapacağı kaydedildi.

(AFP-OYK-OYK-MEF-D)