AB, Sırbistan ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması İmzaladı

AB, Sırbistan ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Avrupa Birliği (AB) ile Sırbistan Arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması İmzalandı.

AB, Sırbistan ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Avrupa Birliği (AB) ile Sırbistan arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalandı.

AB'ye üyeliğin ilk resmi adımı sayılan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, bugün Sırbistan ile AB üyesi ülkelerin temsilcileri tarafından imzalandı. İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'yle Sırbistan'ın tam işbirliği yapması halinde geçerli olacak.

Anlaşmanın imzalanmasından önce düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitry Rupel, "Bugün buradan Sırbistan'a ve Sırbistan halkına güçlü bir mesaj gönderiyoruz. Bu anlaşma, Sırbistan'ın AB'ye girmesi anlamına geliyor" dedi.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, "İmzalanan bu anlaşma Sırbistan halkına gönderilen önemli bir mesajdır. Sırbistan'ın nihai adaylığına giden bu anlaşma, ilişkilerimizde gerçek bir kilometre taşıdır" diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic da, "AB'nin farklı kimlikteki insanları kabul ettiği ve himayesinde bulundurduğu gerçeği çok önemli bir unsurdur. Biz nüfus olarak değil, elde ettiğimiz kazançlar itibariyle büyük bir devletiz. Bu anlaşmayı imzalamamızın en önemli sebebi, AB bünyesinde kendi kimliğimizi koruyabilme imkanının olması ve AB'nin vatandaşlarımıza sağladığı uzun süreli barış ve ekonomik refahtır" dedi.

(İHA-MS-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA