AB'de İspanya'nın Dönem Başkanlığında Öncelikli Hedef Ekonomik Krizden Çıkmak

AB'de İspanya'nın Dönem Başkanlığında Öncelikli Hedef Ekonomik Krizden Çıkmak

İs

AB'de İspanya'nın Dönem Başkanlığında Öncelikli Hedef Ekonomik Krizden Çıkmak
08.01.2010 20:14 | Son Güncelleme: 08.01.2010 20:14

İspanya'nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, AB Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso bugün Madrid'de bir araya geldi Başbakanlık konutunda yapılan görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zapatero, Van Rompuy ve Barroso, önümüzdeki 6 aylık sürede önceliklerinin AB'yi ekonomik krizden çıkarmak olduğunu açıkladı.

Ortak basın toplantısında bilgi veren Van Rompuy, resmi program dışı olarak 11 Şubat'ta AB liderlerini toplantıya çağırdığını ve bu toplantıda ekonomik krizle iklim değişikliği konularının görüşüleceğini söyledi. Van Rompuy, "Ekonomi ve finans krizini tamamen aşabilecek bir yeniden yapılanma planını garanti etmemiz lazım. Bu, şimdi ve gelecek için bir hayatta kalma meselesidir." dedi.

Lizbon anlaşmasının öngördüğü kurumsal değişikliklerin İspanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında hayata geçirilmesi için çalışacaklarını belirten Van Rompuy, "Koordinasyon, etkili ve birlik içinde çalışan bir AB için bunu yapmalıyız. Hedefe ulaşmak için her alanda işbirliğine ihtiyaç var." açıklamasında bulundu.

AB Başkanı, 5 yıl öncesine oranla dünya ve AB ekonomisinde çok büyük değişiklikler olduğunu, ekonomik krizden çıkmak için yeni bir strateji ve kalkınma planı belirlenerek her ülkenin kendi içinde reformlar yapması gerektiğini vurguladı.

Bu arada basın toplantısında özellikle Van Rompuy ve Zapatero'ya, Lizbon Anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle oluşturulan AB Başkanlığı kurumunun, AB dönem başkanlığı ile görev açısından çatışıp çatışmayacağıyla ilgili sorular yöneltildi.

"AB'de ekonomik kriz patlasa kime telefon edilecek" sorusuna Zapatero, "Bay Rompuy'a. Bu tip konulardan dolayı Lizbon'da AB Başkanlığı kurumunun oluşturulmasını kararlaştırdık." dedi.

Van Rompuy ise, "Demokraside yaşıyoruz. Tek başına kimse karar veremez. Sadece tek kişi yok. AB içinde birden fazla kurum var ve hepsi birbiriyle işbirliği içinde çalışıyor. Lizbon Anlaşması görev dağılımını çok açık belirlemiştir. Eğer bir kriz olursa ben AB Konseyi'ni toplantıya çağırırım." yanıtını verdi.

Öte yandan Küba ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine Zapatero, Küba meselesinin İspanya için önemi olsa da AB dönem başkanlığı sırasında önceliklerinden biri olmadığını, AB'nin Küba konusunda ısrarcı olması ama aynı zamanda ülkenin geleceğini düşünerek diyalog kapısını açık tutması gerektiğini kaydetti. Zapatero ayrıca, AB dönem başkanlığı sırasında AB dış politikasının daha etkili, koordine ve birlik içinde olması için çalışacaklarını söyledi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: AB'de İspanya'nın Dönem Başkanlığında Öncelikli Hedef Ekonomik Krizden Çıkmak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 18:20:46. #1.14#
title