Türkiye'ye Suçlama

Türkiye'ye Suçlama

Finlandiya'da Bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozakou Markoullis, Türkiye'ye Suçlamada Bulundu.

Türkiye'ye Suçlama

Finlandiya'da bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Erato Kozakou Markoullis, Türkiye'nin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplum liderleri tarafından imzalanan 8 Temmuz Mutabakatı'nı tam olarak uygulamayı reddettiğini ileri sürdü.

GKRY resmi haber ajansı KHA'nın haberine göre, Helsinki'de yerel medya mensupları ile bir araya gelen GKRY Dışişleri Bakanı Markoullis, BM Güvenlik Konseyi'nin ve Avrupa Konseyi'nin Aralık 2007 kararlarının, mutabakatın uygulanmasını açık bir şekilde desteklemesine rağmen, Türkiye'nin mutabakatı uygulamayı reddettiğini iddia etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Markoullis, Kıbrıs Rum tarafının, 2008'de mutabakatın uygulanmasına yol açacak herhangi bir yeni inisiyatifi memnuniyetle karşılayacağını

belirterek, Kıbrıs Rum tarafının mutabakatın tam uygulanmasını sağlayacak sürecin ivedilikle başlamasına hazır olduğunu söyledi. Markoullis, Türk tarafının tutumundan dolayı şu ana kadar herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini ileri sürdü.

(İHA-OYK-OYK-NÇ-D)