Türkiye'nin ürettiği SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi

Türkiye'nin ürettiği SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi

18.01.2021 11:31 | Son Güncelleme: 18.01.2021 14:26

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın başlattığı 'Özgün Yerli Tabanca Projesi' kapsamında Sarsılmaz tarafından tamamı yerli tasarım ve olanaklarla geliştirilen ve "Türkiye'nin özgün ve yerli tabancası" olma özelliği taşıyan SAR 9 serisinin versiyonu SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi.

Sarsılmaz açıklamasına göre, ABD'nin ateşli silahlar dergisi On Target tarafından düzenlenen 2020 Editors' Choice Award'da (Editörlerin Seçimi Ödülü) tabanca alanında uzman Amerikalı editörler, oyunu SAR 9X'den yana kullandı.

Editors' Choice Award'da, SAR 9X'in yanı sıra dünyanın önde gelen silah üreticilerinin en iyi tabancaları değerlendirmeye alındı. Değerlendirme, ABD silah dünyasının önde gelen isimlerince silahların uygulamaya dayalı teknik testlere tabi tutulması yöntemiyle yapıldı. Oylama sonucu, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın başlattığı "Özgün Yerli Tabanca Projesi" kapsamında Sarsılmaz tarafından tamamı yerli ve milli olanaklarla üretilen SAR 9 serisinin versiyonu SAR 9X, birinciliği elde etti.

Türkiye'nin tabancası SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi

ÜNLÜ UZMANLAR SAR 9X İÇİN OY KULLANDI

2020 Editors' Choice Award oylamasında SAR 9X için oy kullananlar arasında, dünyaca ünlü ateşli silahlar eğitmeni ve Guns dergisi editörü Massad Ayoob, Tactical Life'tan Dave Bahde, Guns & Ammo'dan Chris Mudgett ve Gun Digest'den Mike Dickerson gibi pek çok uzman yer aldı.

Türkiye'nin tabancası SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi

SAR 9X SERİ ATIŞLARDA DAHA İYİ GRUPMAN SAĞLIYOR

Ödülü kazanan ve Türkiye'nin en seçkin birlikleri tarafından tercih edilen SAR 9X ise düşük atış aksı sayesinde şahlanma kontrolü kolaylığı ile takip eden atışlarda daha iyi grupman sağlanmasına olanak veriyor. Üç farklı ebatta değiştirilebilir arka sırtlık ve kabza yan kapakları sayesinde kullanıcıya ergonomik tutuş kolaylığı sağlayan SAR 9X, kapak üzerindeki soğutma kanalları sayesinde seri atışlarda namlunun hızlı soğumasına olanak sağlayarak daha iyi grupman imkanı da sunuyor. Yine tetik emniyeti özelliği ile tetik çekilmedikçe iğneyi bloke ederek silahın ateş almasını engelleyen SAR 9X, kırmızı nokta tetik göstergesi ile mekanizmanın kurulu olduğunu da gösteriyor.

Türkiye'nin ürettiği SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Musab Turan

Haber Yorumları (31)
MERAKLI: Birincilik veren dergiyi araştırdım, “On Target” . . . . Satış seviyesini ilk 10’a giren dergiler arasında aradım, yeri yok. . . Derecelendirmeyi kim yapmış diye baktım, “Angela Battles”. . . . Derginin editörüymüş. . . Başka derecelendirme var mı diye baktım, varmış. . . Ocak 9’da SAR9’u, Ocak 13’te WaltherQ4 SF ‘i aynı ödüle layık görmüş. . . İsteyen kendisi araştırabilir. . . Durum böyle. . . Böyle haberleri hiç araştırnadan gururlanıp sevinmek en iyisi galiba. . .
KARADENIZLI: BİZ ESKİDEN ARMANİK DAGİNDA YAPIYORDUK BÖYLE SİLAHLARI HEMDE EN KALİTELİSİNİ AVRUPAYA SATIYORDUK ATÖLYELER ELİMİZDEN ALINDI ŞİMDİ BALIK SATIYORUZ PARASI OLANA
TÜRKOĞLU TÜRK: HADİ ORDAN , DAHA SÜMÜĞÜNÜ ÇEKEMİYORSUN SİLAH YAPMAKTAN BAHSEDİYORSUN. BU KADAR İNSAN BOŞUNA MI OKUDU BU MÜHENDİSLER SENDEN AKILSIZ MI
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title