Tatvan'daki Regaip Kandili Programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karaman Katıldı

Tatvan'daki Regaip Kandili Programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karaman Katıldı

Regaip Kandili Dolayısıyla Bitlis'in Tatvan İlçesinde İbadullah Camiinde Düzenlenen Kandil Programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman Katıldı.

Tatvan'daki Regaip Kandili Programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karaman Katıldı

Regaip kandili dolayısıyla Bitlis'in Tatvan ilçesinde İbadullah Camiinde düzenlenen kandil programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman katıldı.

Kameri hesapla Recep ayının ilk Perşembesini Cuma gününe bağlayan gecenin Regaip Kandili olarak kutlandığını belirten Karaman, Regaip'in, elde edilmesi arzu edilen değerler anlamına geldiğini söyledi.

Gecenin, yüce mevlanın kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı aldığını belirten Karaman konuşmasında şunları söyledi; "Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üçaylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep ayı Kur'an'da haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Allah katında ayların sayısı onikidir Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin." Hz. Peygamber'in yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur." Bu mübarek günler ve geceler, Kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve düşünmeliyiz. Kandil geceleri gibi başarılı, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olur. Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla ve salat-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olur."

TRT 1 ekranlarından da canlı olarak verilen regaip kandili programı dışarıda vatandaşlara ikram edilen lokum ve şekerlerden sonra son buldu.