Son dakika: Süveyş Kanalı'ndaki kriz sona erdi! Dev gemi yüzdürüldü, kanal trafiğe tekrar açıldı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son dakika: Süveyş Kanalı'ndaki kriz sona erdi! Dev gemi yüzdürüldü, kanal trafiğe tekrar açıldı

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Süveyş Kanalı'nda karaya oturarak dünya ticaretinde krize neden olan Evergreen firmasına ait Ever Given kuru yük gemisi çalışmaların 7. gününde tekrar yüzdürüldü. Dünya ticaretinde günlük 9,6 milyar dolar kayba neden olan geminin yüzdürülmesiyle Süveyş Kanalı tekrar trafiğe açıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı Mehab Memiş, Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin yüzdürülme işleminin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Devlete ait Ahbar el-Yevm gazetesinin haberine göre, Memiş, kanalda yaşanan son gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Geminin yüzdürülme işleminin başarıyla tamamlandığını ifade eden Memiş, halihazırda gemiyi inceleme çalışmalarının yürütüldüğünü aktardı.

Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, sabah saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, geminin yüzdürülmesi çalışmaları kapsamında arka tarafının hareket ettirildiği ve rotasının yüzde 80 düzeldiği bilgisini vermişti. Dünyanın en önemli su yollarından Süveyş Kanalı'nda dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Dünya ticareti için önemli bir konuma sahip olan Süveyş Kanalı'nın kapanması nedeniyle günlük kaybın 9,6 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Son dakika: Süveyş Kanalı'ndaki kriz sona erdi! Dev gemi yüzdürüldü, kanal trafiğe tekrar açıldı

Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
Yorumlar (3)
HMMM:kanal istanbul projesinde de böyle bir durum olur mu acaba?
Kazım:Ben mi yanlış okuyorum geminin üzerinde EVERGREEN yazıyor ama bütün haber kanalları ısrarla EVERGİVEN yazıyor
Hakan:ben seni çok sevmiştim Evergreen yolun açık olsun
500
title