Son Dakika! Oruç Reis'in Akdeniz'deki görev süresi 29 Kasım'a kadar uzatıldı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika! Oruç Reis'in Akdeniz'deki görev süresi 29 Kasım'a kadar uzatıldı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Son dakika! Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin Akdeniz'de çalışma yürüteceği alan için yeni Navtex ilan edildi. Bu kapsamda Oruç Reis'in görev süresinin 29 Kasım'a kadar uzatıldığı duyuruldu.

Türkiye'den Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmaları için yeni bir adım daha geldi. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin Akdeniz'de çalışma yürüteceği alan için 29 Kasım'a kadar sürecek yeni Navtex (denizcilere duyuru) ilan edildi.

İlana göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin 23 Kasım'a uzatılan Doğu Akdeniz'deki çalışmalarına, Ataman ve Cengizhan isimli gemiler eşlik etmeyi sürdürecek. Oruç Reis'in daha önce 14 Kasım'a kadar bölgede çalışma yapacağı ilan edilmişti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Dünyadaki tam donanımlı ve çok amaçlı ender araştırma gemilerinden biri olan Oruç Reis'te, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik jeofizik araştırmaları yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

NAVTEX (Navigational Telex), uluslararası orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemi. Cihaz, kıyıdan 740 km (yaklaşık 400 NM) uzaklıkta tek yönlü yayın yapan kıyı istasyonundan otomatik olarak veri alır.

Navtex yayınları 4 saatte bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hava raporu yayınları ise basitleştirilmiş olarak kısa formatta yayınlanır. Navtex, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi'nin (GMDSS) bir parçasıdır. Navtex ilanı, Navtex cihazı üzerinden yapılan bildirimleri ifade eder.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Oruç Reis, Akdeniz, Kasım, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (20)
FARKLI:Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut. ? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
FARKLI:Akdenizde doğal gaz yatakları buldun da. ! Çıkartma mı dediler. ? 46 yılda, ama yerli ama yabancı pek çok şirket Akdeniz ve Ege''de araştırmalar yaptı. ! Sonuçta elde var sıfır, avuçta var sıfır. Bugünkü mesele, yine söylüyorum başka. !!! Evet Akdenize kıyısı olan bir ülkeyiz, denizlerimizde de haklarımız var. ! Hiç kimse de o haklarımızdan şöyle veya böyle vazgeçelim demiyor. ! Diyemez. ! Konu daha iyi anlaşılsın diye yazdım. ! Şüphesiz, gerekirse haklarımızı her şekilde korumasını da biliriz. ! Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
SAYIN CEM GURDENIZ''E SAYGIYLA:YILLAR ONCE KUMPASLARLA ICERI ATILAN TSK''NIN GOZ BEBEKLERINDEN BIRI OLAN SAYIN CEM GURDENIZ AYAGI KAYDIRILMADAN ONCE DENIZ KUVVETLERINDE EN YUKSEK RUTBEYE CIKACAKTI, ISTE CUMHURIYETIN BEKCILIGI BUDUR YILMADI HERKESE NEYIN NE OLDUGUNU ANLATTI DEVLETIMIZ HAREKETE GECTI VE BUGUN MAVI VATAN TURKIYE''DIR, SIZLERE SAYIN GURDENIZ''IN ACIKLAMALARINI ROPORTAJLARINI DINLEMENIZI TAVSIYE EDIYORUM, TURK ASKERI BUDUR, VATANSEVERLIK BUDUR, DIS POLITIKALARIMIZI ASKERI HAMLELERI BIRDE BU DEGERLI INSANDAN DINLEYI Cevap Yaz 1 3 Yayından Kaldır
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title