Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan "128 milyar dolar nerede?" sorusuna yanıt

Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan "128 milyar dolar nerede?" sorusuna yanıt

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin iddialara yanıt verdi. Kavcıoğlu, "Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, muhalefetin günlerdir sorduğu "128 milyar dolar nerede?" sorusuna yanıt verdi. Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildiren Kavcıoğlu şunları söyledi:

"AYRICALIKLI DÖVİZ İŞLEMİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

"Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

"KAYBOLMUŞ BİR VARLIKTAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir."

Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan '128 milyar dolar nerede?' sorusuna yanıt
Haber Yorumları (11)
FATMA ALTİN: yaniiii?????
AHMET SAY: ne demesini bekliyordunuz herhangibir kelimede koltuğundan olacak biri ne kadar doğru söyliyebilir bağımsız merkez bankası bağımsız yargı şart
VETERAN VOYNA: 2020 yılı başında merkez bankası maliyetinin altında kredi vermeye başladı .neden mi verildi piyasayı canlandırmak için yapıldı .bu kredileri alan halkımız ekonomiye kazandırmak yerine parayı $ yatırdı.%0.59 oran ile zararına halka verilen kredinin kaynağını arastirmayanlar bugün 128milyar$ sorguluyor.Anlayacaginiz zararına verilen krediler merkez bankasının rezervlerini eritti.Yonetim zar atti .halk borçlandığı parayı piyasaya ekonomiye kazandirsaydi bu konuşulmaya altı.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title