Son Dakika: Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 77, motorine ise 31 kuruş zam geldi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika: Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 77, motorine ise 31 kuruş zam geldi

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Son dönemde ciddi şekilde artan benzin ve motorin fiyatlarına bu geceden itibaren uygulanacak yeni bir zam geldi. Yeni zamla birlikte gece yarısından itibaren benzine 77 kuruş, motorine de 31 kuruş pompaya yansıyacak şekilde artış yapıldı.

Bugün sabah saatlerinden itibaren konuşulmaya başlanan benzin ve motorin zammı, öğleden sonra gerçekleştirildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren benzine 77 kuruş, motorine de 31 kuruş zam yapıldı.

Söz konusu fiyat artışının gerçekleşmesiyle motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak Ankara'da 10,05'den 10,36 TL'ye, İstanbul'da 9,99 TL'den 10,30 TL'ye, İzmir'de 10,07 TL'den 10,38 TL'ye yükseldi.

Ankara'da ortalama 9,60 liradan satılan benzinin litre fiyatı 10,37 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 9,55 liradan 10,32 liraya, İzmir'de 9,62 liradan 10,39 liraya çıktı.

Merkez Bankası'nın Cumhurbaşkanı'nın talimatı doğrultusunda yüksek enflasyona rağmen seri faiz indirimlerine gitmesiyle Türk lirasında yaşanan tarihi değer kayıpları, akaryakıt ve birçok üründe zam yağmuruna neden oldu. Motorinin litre fiyatı sadece iki ayda 3 TL zamlanırken, iki aylık zam oranı yüzde 41'e ulaştı. Benzinde iki aylık zam oranı ise yüzde 32,5'e ulaştı.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Olgun Kızıltepe
olgun.kiziltepe@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Benzin, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (42)
Erdoğan uslu :20 sene içinde dizel de benzinde kalkacak alışın şimdiden. Kimse Türkiye de kalkmaz demesin. Elektrikli ye devam. Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
çokomelli :Bakanımız dedi ya Avrupa'da yakıt 1 euro, Bizde de 1 Euro... Eee o zaman zorunuza giden ne, ne diye mızırdanıp duruyonuz demek istemedi mi? Ben çok mutluyum bu aralar...Devlet böyüklerimizin sözünü dinleyince dert tasa kalmıyor. Pazara gittim iki domates aldım, eve gelip kombiyi kıstım. Et alamadım ama sokağın başında bir kuş vardı, tuzak kurdum yarına et de var. Akşam da A haberi açtım mı memleket güllük gülistanlık. İzledikçe şükür deyip mutlu oluyorum. Değilse kafayı sıyırıp bakırköye gidecem Cevap Yaz 2 5 Yayından Kaldır
Son1907er :Yeni ekonomi modeli: Zam zam zam zam;) Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
Tüm 42 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title