Son Dakika: Gelirler giderleri karşılayamadı! Cari denge 2,6 milyar dolar açık verdi
Advertisement

Son Dakika: Gelirler giderleri karşılayamadı! Cari denge 2,6 milyar dolar açık verdi

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Türkiye'nin cari işlemler hesabı, şubat ayında 2 milyar 610 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 37 milyar 786 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre, cari işlemler açığı, şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla 1 milyar 233 milyon dolar artarak 2 milyar 610 milyon dolara yükseldi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 786 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bu gelişmede, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 122 milyon dolar artarak 2 milyar 65 milyon dolara yükselmesi, hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 984 milyon dolar azalarak 494 milyon dolara gerilemesi ve birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışların 390 milyon dolar yükselerek 1 milyon 171 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesi etkili oldu.

ALTIN VE ENERJİ HARİÇ FAZLA VERDİ

Aynı dönemde, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 466 milyon dolar fazla verdi. Söz konusu hesapta, geçen yılın şubat ayında 2 milyar 442 milyon dolar fazla oluşmuştu.

SEYAHAT GELİRİ 561 MİLYON DOLAR AZALDI

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre 561 milyon dolar azalarak 393 milyon dolar oldu. Geçen yılın şubat ayında 131 milyon dolar net çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi ise bu yılın aynı ayında 132 milyon dolar net giriş kaydetti.

EKONOMİSTLER 2,3 MİLYAR DOLARLIK AÇIK BEKLİYORDU

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının şubatta 2,3 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. Öte yandan, ocak ayına ilişkin cari işlemler açığı 1 milyar 867 milyon dolardan 1 milyar 815 milyon dolara revize edildi.

Son Dakika: Gelirler giderleri karşılayamadı! Cari denge 2,6 milyar dolar açık verdi
Haber Yorumları (12)
SEMİH BEY : ma haber: Almanya cari açığımızı kıskandı ! 1 liranın bile hesabını vermek zorunda olan Merkel: "Türkiye'yedeki özgürlüğü kıskanıyorum, 128 milyar doları bile kaybetsen seni sorgulayamıyorlar"
??? ???????: Çumhurbaşkanımız a Mektup : önceki yönetimler gibi cari açığı kapatmak için abanın zamlara,bedavaya sunduğunuz her şeyi eskisi gibi para ile yapın(en başta hastahane,ilaç ) önceden dişleri özelden başka kimse yapmazdı ama şimdi siz bedavaya yapıyorsunuz.evet siz kötüsünüz ! lütfen ekmeği 10 tl yapın halk bunu istiyor düşünmeden konuşuyorlar.sadece biraz düşünseler yetecek.yapmayın böle başkanım.siz işi bilmiyorsunuz , halkınızı sevip koruyorsunuz ama siz kötüsünüz (yada bizler nankör )
FENERBAHÇE CUMHURİYETİ : Ülkenin durumu FENERBAHÇE gibi Aziz YILDIRIM bırakmamak için çok direndi. Ve kaybedince bütün foyası ortaya çıktı.Ülkenin durumu aynı bırakmak istememesinin tek nedeni foyasının ortaya çıkmasından korkuyor o .Ülkeyi nasıl batırdığı ortaya çıkacak çünkü..
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title