ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kalkacak
Haberler » Güncel » ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kalkacak - Haber

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kalkacak

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Bu açıklamanın hemen ardından Türkiye savunma ve enerji bakanlıklarına uygulanan yaptırımlar kaldırıldı.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kalkacak

ABD Başkanı , ile Suriye arasında varılan ateşkes anlaşmasından sonra 'ya uygulanan yaptırımların kalkacağını duyurdu. ABD Hazine Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Suriye'deki mevcut durumla ilgili açıklama yaptı. Trump, Türkiye'ye yönelik tüm yaptırımların kaldırılması emrini verdiğini söyledi. Trump ''Suriye'den çıkıyoruz. 30 gün süreyle kalmamız gerekiyordu ama bu neredeyse 10 yıl önceydi'' şeklinde konuştu.

"ERDOĞAN İLE ÇOK İYİ İLİŞKİMİZ VAR"

Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok kısa bir süre içinde biraraya gelebileceğini söyleyerek, ''Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var'' ifadesini kullandı.

ABD, TÜRKİYE'YE YÖNELİK YAPTIRIMLARI KALDIRDI

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'deki 2 bakanlık ve 3 bakana yönelik 14 Ekim'de getirdiği yaptırımları kaldırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırıldığı bildirildi. Buna göre, Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin yaptırım listesinden çıkarıldı.

"GÜVENLİ BÖLGE KURULDU" DEMİŞTİ

(ABD) Başkanı Donald Trump Moskova'da Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi Mutabakatı'nın ardından yaptığı değerlendirmede "güvenli bölge kuruldu" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD yönetimi, Türkiye'nin "Barış Pınarı Harekatı" kapsamında Suriye'ye yönelik operasyonunu hedef alarak, 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldığını açıklamıştı. ABD Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin yürütülen müzakerelerin ivedilikle durdurulacağı açıklanmıştı. Ayrıca çelik ithalatı için gümrük vergisinin yüzde 50'ye çıkarılması ve bunun mayıs ayından geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi bekleniyordu.


Haber Videosu: ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kalkacak