RIDVAN TURAN HABERLERİ

Rıdvan Turan haber, Rıdvan Turan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rıdvan Turan

Rıdvan Turan

Doğum Yeri Tokat / Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1971

Rıdvan Turan Kimdir ?

Rıdvan Turan,1971 yılında Tokat Reşadiye'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasya Merzifon'da tamamladı. 1995 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2008 yılında SDP Genel Başkanlığı'na seçildi. Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi) Mersin Milletvekili Adayı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Rıdvan Turan - 09.07.2021
TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonunda görev alacaklar belli oldu
Komisyonun başkanlığına AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, başkanvekilliğine AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, sözcülüğüne AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, katipliğine MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, üyeliklerine ise CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül ile CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun seçildi.
Rıdvan Turan - 06.07.2021
Hayvanların korunmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda görüşülüyor
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, herkesin altına imza attığı bir Meclis araştırma komisyonu raporunun önerilerinin teklifte yer almadığını ve ihtiyaca karşılık gelmeyen bir kanun teklifiyle karşı karşıya kalındığını savundu.
Rıdvan Turan - 06.07.2021
Müsilaj Komisyonu üyeleri belirlendi
HDP'den; İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan.
Rıdvan Turan - 17.06.2021
Son dakika haberi! HDP'li Turan, Kooperatifler Bakanlığı kurulması önerisinde bulundu
Son dakika habere göre HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Türkiye'de 12 binden fazla tarımsal kooperatifin olmasına rağmen neredeyse tümünün dayanışma ilkelerinden uzak olduğunu ileri sürerek "HDP olarak Kooperatifler Kanun Teklifi hazırladık.
Rıdvan Turan - 23.03.2021
BBP Genel Başkanı Destici, TBMM Genel Kurulu'nda Muhsin Yazıcıoğlu anısına söz aldı Açıklaması
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker "Burdur'un sorunları", HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan "Mersin'in sorunları", BBP Genel Başkanı Destici, "Muhsin Yazıcıoğlu'nun anısına" konularında gündem dışı konuşmalar yaptı.
Rıdvan Turan - 24.02.2021
TBMM Genel Kurulunda, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonunun raporu görüşüldü
Zaman geçirilmeden tıbbi ve aromatik bitkilerden farklı alanlarda farklı ürünler geliştirilmesine yönelik ihtisas teknoparklarının kurulması, bunların desteklenmesi ve mevcut teknoparkların bir veya birkaçının bu alanda ihtisaslaşmasının teşvik edilmesi, terapötik etki gösteren tıbbi çayların Avrupa'da olduğu gibi eczacılar tarafından hazırlanması ve eczanelerden hastaya ulaştırılması, kullanılan bitkilerin ilgili farmakopede özel olarak belirtilmesi, tıbbi ve aromatik bitkilerden üretilecek yeni ilaçların ve yeni ürünlerin geliştirilmesinin araştırma merkezleri ve eczacılık fakülteleri için performans kriteri olarak belirlenmesi ve bu çalışmaların özel olarak teşvik edilmesi, bu konuda lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören tek meslek grubu olduğu için eczacılık fakültelerinde lisan, yüksek lisans ve doktora programlarında tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili akademik çalışmaların ve projelerin daha fazla desteklenmesi, ülkemizde çok büyük ihtiyaç olan ekstre üretim tesislerinin devlet eliyle belli lokasyonlarda kurularak standart ekstre ve dolayısıyla bitkisel ilaç hammaddesi elde edilmesi sağlanarak ekstre ithalatının asgariye indirilmesi, internet ve benzeri kanallarla satışı yapılan tıbbi ve aromatik bitki ürünleriyle ilgili izleme ve kontrol tedbirlerinin geliştirilmesi ve aykırı uygulamalara ilişkin denetimin ve cezai müeyyidelerin artırılması, bitkisel tıbbi ürünlerin dikkatli kullanımına yönelik kamu spotlarının hazırlanması ve bu kamu spotlarında hekim ve eczacı danışmanlığının vurgulanması, bu hususta yol almamızı sağlayacak önemli başlıklar arasındadır." HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Türkiye'nin bitkisel florası oldukça güçlü bir ülke olduğunu söyledi.
Rıdvan Turan - 10.02.2021
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, İstanbul'un, nüfus olarak dünyanın 145 ülkesinden büyük olduğuna dikkati çekerek, büyükşehir yasasıyla beraber köylerin mahalleye dönüştürülmesinin İstanbul tarımına en büyük darbeyi vurduğunu savundu.
Rıdvan Turan - 15.12.2020
TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülüyor
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise HDP İstanbul İl Binası'nda bulunduğunu iddia ettiği dinleme cihazlarının resmini göstererek, "O kadar zavallı bir durum ki 'Kürt meselesi benim meselem'den başlayan güzergah, 'Avrupa Birliği'nin yolu Diyarbakır'dan geçer' siyasi söylemi, en sonunda Erdoğan'ın 'bu meseleyi mutlaka çözeceğim' iradesinin gelip dayandığı nokta HDP'nin İstanbul örgütüne böcek yerleştirmek.
Rıdvan Turan - 14.12.2020
Son dakika haber... TBMM Genel Kurulu'nda Tarım ve Orman, Gençlik ve Spor ile Dışişleri bakanlıklarının bütçeleri görüşülüyor
Son dakika haberi: HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, "Neoliberal politikaların, şirket tarımcılığının, endüstriyel tarımcılığın bu memlekete bir faydası yok." dedi.
Rıdvan Turan - 05.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
"Mevsimlik tarım işçilerinin sorunları için adım atılmadı" HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tarımın antropolojik açıdan bakıldığında "kadın etkinliği" olduğunu belirterek, salondaki bakanlık bürokratları arasında kadın yönetici bulunmamasını eleştirdi.
Rıdvan Turan - 21.10.2020
HDP'li Turan: "Esnek istihdam paketini reddediyoruz"
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, istihdam paketinin işçilerin Kovid-19 hastalığına yakalanma riskini arttırdığını öne sürerek, "Esnek istihdam paketini reddediyoruz.
Rıdvan Turan - 13.10.2020
HDP'li Turan, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına çözüm istedi
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, mevsimlik tarım işçilerini, kaderlerine terk etmenin, bu ülkenin geleceğinden çalmak olduğunu savundu.
Rıdvan Turan - 07.10.2020
Gıda, tarım ve orman alanında düzenlemelere ilişkin teklif, Genel Kurulda
"Avcılığın Türkiye'de tamamen yasaklanması lazım" HDP Grubu adına konuşan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Van'da iki köylünün helikopterden atıldığı iddiasına ilişkin, "Gönlünüze ve vicdanınıza bırakıyorum, gözaltına alınmış kişilerin helikopterden düşme ihtimalleri nedir?" sorusunu yöneltti.
Rıdvan Turan - 30.06.2020
Gıda tarım ve orman alanında düzenlemelere ilişkin teklif Tarım Komisyonunda
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Türkiye'nin tarımda birçok kalemde kendine yetemez hale geldiğini savundu.
Rıdvan Turan - 27.04.2020
TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
Erdoğmuş ve Beştaş'ın yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle: "HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Van Milletvekili Sezai Temelli, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz.
Rıdvan Turan - 27.04.2020
HDP'li 21 milletvekiline ait 30 yeni dokunulmazlık dosyası Meclis'te
Dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekilleri şöyle: Mardin Milletvekili Pero Dundar, Hakkari Milletvekilleri Sait Dede, Leyla Güven, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Şanlıurfa Milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Ayşe Sürücü, Diyarbakır Milletvekilleri Salihe Aydeniz, Dersim Dağ, Musa Farisoğulları, Semra Güzel, Remziye Tosun, Muş Milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Şevin Coşkun, Van Milletvekilleri Muazzez Orhan Işık, Sezai Temelli, Batman Milletvekilleri Necdet İpekyüz, Ayşe Acar Başaran, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Adana Milletvekili Kemal Peköz, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan.
Rıdvan Turan - 11.04.2020
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Türkiye ekonomisinin uzunca bir süredir resesyon içinde olduğunu, virüsün hem ülke hem de dünya ekonomilerini etkisi altına almasıyla bu resesyon sürecinin giderek daha ağırlaşacağının sinyallerinin bulunduğunu savundu.
Rıdvan Turan - 12.03.2020
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, gelir dağılımı eşitsizliğini ortadan kaldırmak için sosyal politikalara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
Rıdvan Turan - 09.03.2020
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan Açıklaması
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, gazetecilerin, özgür basının sesini kısmak için tutuklandığını öne sürdü.
Rıdvan Turan - 19.02.2020
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Türk çiftçisinin örgütlenmediğini, uluslararası tarım tekelleri ve yerli iş birlikçilerinin karşısında kırsal kesimin yoksulluğa ve yoksunluğa mahkum edildiğini öne sürdü.
Rıdvan Turan - 04.02.2020
HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç Açıklaması
Oruç, Meclis'te, partisinin Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ile düzenlediği basın toplantısında, Samandağ Belediyesinde, bir süre önce sözleşmeli çalışan 21 personelin sözleşmelerinin yenilenmediğini belirtti.
Rıdvan Turan - 16.01.2020
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Hayvan Hakları Raporu' görüşüldü
TBMM Genel Kurulu'nda, hayvan haklarını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor görüşüldü. Siyasi parti temsilcileri hayvan haklarının korunması ve düzenlenecek kanun ile ilgili ilk kez uyumlu bir çalışma gerçekleştirildiğini, kanunu çıkarmak için yapılabilecek en geniş, sağlanabilecek en geniş konsensüsün oluştuğunu belirttiler.  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı'nda toplandı. Genel Kurul'da, 5 siyasi partinin ortak önergeleri ile kurulan, Hayvanların Haklarının Korunması ile Hayvanlara Eziyet ve Kötü Muamelelerin Önlenmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü. İYİ Parti Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, komisyon çalışmaları sonunda ortaya çıkan raporun, hayvanseverler adına umut verici bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu konuda ne kadar az bildiğimizi fark ettik. Hayvan hakları konusunda daha yeni başlıyoruz diyebiliriz. Hayvanların yaşam haklarının anayasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Anayasa'da yapılacak düzenleme hayvanlara karşı uygulanan sistematik zulüm ve hak ihlallerinin engellenmesine önayak olmalıdır. Komisyon çalışmaları sırasında çok verimli bir ortam oluştu. Tüm partilerin milletvekilleri bir arada çalışarak bu raporu hazırladık. Bugüne kadar birlikte başaramadığımız ortak, konsensüs içinde yasa yapmayı bu sefer gerçekleştirmek boynumuzun borcu" dedi. Sıdalı, Komisyonda parti gözetmeksizin aynı fikirde tüm milletvekillerin birleştiğini, hazırlanacak olan kanun teklifinin de yine birlikte hazırlanmasını önerdi.   'HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA AYNI GÖRÜŞTE BİRLEŞTİK' MHP grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu ise bütün parti gruplarının, siyasi düşüncelerindeki farka rağmen, hayvanlara eziyet ve kötü muamelenin toplumsal bir sorun haline geldiğini ve hayvanların korunması gereken hakları olduğunu tespitte aynı görüşe sahip olduklarını vurguladı. Kalyoncu, şunları kaydetti: "Bu uzlaşma takdire değer görünse de aynı zamanda toplumumuzun üzücü derecede bir yozlaşmayla karşı karşıya kaldığı gerçeğini farkına varmamız açısından da önemlidir. Hayvanlara eziyet eden insanların daha yoğun ve acımasız şekilde insanlara da eziyet ettiğini kamuoyuna yansıyan haberlerden hepimiz biliyoruz. Çocuk ve kadınlara karşı uygulanan şiddet, istismar ve tecavüz vakaları, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet, trafikte çıkan tartışmanın kavga ve ölümle sonuçlanması gibi olaylar toplumsal olarak bir sükünete ihtiyacımız olduğunu göstermektedir; dolayısıyla, bu cinnetten zarar gören sadece hayvanlar değildir. Hayvan hakları konusuna gelecek olursak, öncelikle, böyle bir sorunumuzun varlığına millet olarak şaşırmamız gerektiğini ifade etmeliyim. Çünkü biz toplum olarak ahırdaki ineğe, ata, karakaçana, kapıdaki karabaşa ve hemen dibimizdeki kediye adlar veren ve hatta gurbetten yazılan mektuplarda ailenin fertleri gibi hal ve hatırlarını soran insanlardık. Türk kültürüne baktığımızda, evcil hayvanların sadece ekonomik ve fonksiyonel değerleriyle değil, can taşıyan birer varlık olarak görüldüğüne şahit oluruz; hatta şehirlerde kuşların bakımına hizmet eden vakıflar kurmuş bir medeniyetin çocuklarıyız. Ağır kış şartlarında yaban hayvanlarına bile yem vermek için zahmetlere giren insanlarımızın varlığını da göz ardı edemeyiz. Bu ruhu toplumun geniş kesimlerinin hala koruduğunun farkındayız ve biz, o kültürün ve değerlerin sürdürücüsü Türk milletiyiz. Milli kültürümüzün temel motifi halini almış olan İslam inancı da tabiatla uyumlu yaşamayı ve ister evcil olsun ister yabani olsun bütün hayvanlara şefkat ve ihtimamla davranmayı gerektirmektedir." 'YASALARDAN ÇOK ZİHNİYET ÖNEMLİ' HDP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise, hayvan hakları konusunda yasalardan çok, zihniyetin önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bizim hayvanları koruma noktasında sağlam ve köklü bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var.
Rıdvan Turan - 16.01.2020
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Hayvan Hakları Raporu' görüşüldü
TBMM Genel Kurulu'nda, hayvan haklarını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor görüşüldü. Siyasi parti temsilcileri hayvan haklarının korunması ve düzenlenecek kanun ile ilgili ilk kez uyumlu bir çalışma gerçekleştirildiğini, kanunu çıkarmak için yapılabilecek en geniş, sağlanabilecek en geniş konsensüsün oluştuğunu belirttiler.  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı'nda toplandı. Genel Kurul'da, 5 siyasi partinin ortak önergeleri ile kurulan, Hayvanların Haklarının Korunması ile Hayvanlara Eziyet ve Kötü Muamelelerin Önlenmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü. İYİ Parti Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, komisyon çalışmaları sonunda ortaya çıkan raporun, hayvanseverler adına umut verici bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu konuda ne kadar az bildiğimizi fark ettik. Hayvan hakları konusunda daha yeni başlıyoruz diyebiliriz. Hayvanların yaşam haklarının anayasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Anayasa'da yapılacak düzenleme hayvanlara karşı uygulanan sistematik zulüm ve hak ihlallerinin engellenmesine önayak olmalıdır. Komisyon çalışmaları sırasında çok verimli bir ortam oluştu. Tüm partilerin milletvekilleri bir arada çalışarak bu raporu hazırladık. Bugüne kadar birlikte başaramadığımız ortak, konsensüs içinde yasa yapmayı bu sefer gerçekleştirmek boynumuzun borcu" dedi. Sıdalı, Komisyonda parti gözetmeksizin aynı fikirde tüm milletvekillerin birleştiğini, hazırlanacak olan kanun teklifinin de yine birlikte hazırlanmasını önerdi.   'HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA AYNI GÖRÜŞTE BİRLEŞTİK' MHP grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu ise bütün parti gruplarının, siyasi düşüncelerindeki farka rağmen, hayvanlara eziyet ve kötü muamelenin toplumsal bir sorun haline geldiğini ve hayvanların korunması gereken hakları olduğunu tespitte aynı görüşe sahip olduklarını vurguladı. Kalyoncu, şunları kaydetti: "Bu uzlaşma takdire değer görünse de aynı zamanda toplumumuzun üzücü derecede bir yozlaşmayla karşı karşıya kaldığı gerçeğini farkına varmamız açısından da önemlidir. Hayvanlara eziyet eden insanların daha yoğun ve acımasız şekilde insanlara da eziyet ettiğini kamuoyuna yansıyan haberlerden hepimiz biliyoruz. Çocuk ve kadınlara karşı uygulanan şiddet, istismar ve tecavüz vakaları, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet, trafikte çıkan tartışmanın kavga ve ölümle sonuçlanması gibi olaylar toplumsal olarak bir sükünete ihtiyacımız olduğunu göstermektedir; dolayısıyla, bu cinnetten zarar gören sadece hayvanlar değildir. Hayvan hakları konusuna gelecek olursak, öncelikle, böyle bir sorunumuzun varlığına millet olarak şaşırmamız gerektiğini ifade etmeliyim. Çünkü biz toplum olarak ahırdaki ineğe, ata, karakaçana, kapıdaki karabaşa ve hemen dibimizdeki kediye adlar veren ve hatta gurbetten yazılan mektuplarda ailenin fertleri gibi hal ve hatırlarını soran insanlardık. Türk kültürüne baktığımızda, evcil hayvanların sadece ekonomik ve fonksiyonel değerleriyle değil, can taşıyan birer varlık olarak görüldüğüne şahit oluruz; hatta şehirlerde kuşların bakımına hizmet eden vakıflar kurmuş bir medeniyetin çocuklarıyız. Ağır kış şartlarında yaban hayvanlarına bile yem vermek için zahmetlere giren insanlarımızın varlığını da göz ardı edemeyiz. Bu ruhu toplumun geniş kesimlerinin hala koruduğunun farkındayız ve biz, o kültürün ve değerlerin sürdürücüsü Türk milletiyiz. Milli kültürümüzün temel motifi halini almış olan İslam inancı da tabiatla uyumlu yaşamayı ve ister evcil olsun ister yabani olsun bütün hayvanlara şefkat ve ihtimamla davranmayı gerektirmektedir." 'YASALARDAN ÇOK ZİHNİYET ÖNEMLİ' HDP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise, hayvan hakları konusunda yasalardan çok, zihniyetin önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bizim hayvanları koruma noktasında sağlam ve köklü bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var.
Rıdvan Turan - 16.01.2020
Hayvan Haklarını Koruma Komisyon Raporu Genel Kurulda
Popülasyon kontrolü amacıyla öncelikle şehirlerdeki sahipli ve sahipsiz hayvan sayısının coğrafi olarak dağılımının tespit edilmesi gerektiğini ve buna göre hareket eylem planının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Kalyoncu, şöyle konuştu: "Hayvanlara yönelik yapılan, bir hayvan neslini yok etme, öldürme, acımasızca eylemlerde bulunma, cinsel istismar ve dövüştürme eylemleri suç kapsamına alınmalı, ev hayvanlarını terk edenlere idari para cezaları artırılmalı ve hayvan sahibi olmaları engellenmelidir. Cezalandırmada sahipli-sahipsiz hayvan ayrımına son verilmelidir. Hayvanlarla ilgili eğitici yayınlar, zorunlu yayın kapsamında tekrar yayınlanmalıdır. Kaçak avcılıkla etkin mücadele edilmeli, kaçak avcılık kabahat değil, suç kapsamına alınmalıdır. Yaban hayatının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ülkemizde kürk hayvanı üretiminin ve ithalatının yasaklanması gerektiği değerlendirilmelidir. Faytonlar ulaşım amacıyla kullanılmamalı, ulaşım gereksinimi olan bölgelerde ivedilikle elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilmelidir. Faytonlarda kullanılan atların da rehabilitasyon merkezlerine alınması gereklidir. Hayvanlara karşı işlenen suçların ceza kanunu kapmasına alınması yönünde tavrımız net olup, bu durum, liderimiz Devlet Bahçeli tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Sayın Genel Başkanımızın ifadeleriyle, Hayvanları Koruma Kanunu'nda ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri de kesinlikle sağlayacağız, bu konuda desteğimiz tamdır. Yine Sayın Genel Başkanımızın ifadeleriyle, hem insan hem de hayvan katilleriyle mutlaka hesaplaşacağız." "Doğanın korunması noktasında esas olan zihniyet değişikliğidir" HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da yasaların önemli olduğunu, ancak yasalardan da önemli olanın zihniyetler olduğunu söyledi.
Rıdvan Turan - 16.12.2019
2020 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulunda
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, 8.
Rıdvan Turan - 27.11.2019
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, şehir hastaneleri sisteminin Türkiye'ye faydasının olmadığını, bu sistemin kamu kaynaklarını eriten bir sistem olduğunu savundu.
Rıdvan Turan - 27.11.2019
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan Açıklaması
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tarımın çıkış yolunun, küçük aile işletmelerinin kooperatifler çatısı altında bir araya gelmesinde ve üretimin devlet tarafından desteklenmesinde olduğunu söyledi.
Rıdvan Turan - 13.11.2019
2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, bazı illerdeki HDP'li belediyelerin, kentten kırsala yeniden dönüş amacıyla projeler başlattığını söyledi.
Rıdvan Turan - 05.11.2019
TBMM Genel Kurulu
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, çok önemli bir halk sağlığı meselesini konuştuklarını belirterek, 2019'da 618 firmaya ait bin 211 ürünün denetlenerek taklit ve tağşiş olduğunun ortaya çıktığını, bakanlıkların bunları ifşa etmesinin de sorunu çözmediğini savundu.
Rıdvan Turan - 18.10.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 22
HDP Adana İl Başkanlığı'nın çağrısıyla bugün 16.00'da Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenecek 'Demokrasi İçin Buluşuyoruz' adlı mitingin yapılmasına 15 Ekim'de Adana Valiliği izin vermemişti. HDP milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Rıdvan Turan, Feleknas Uca, Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu bir grup, polis tarafından güvenlik önlemi alınan Uğur Mumcu Meydanı'na gelerek miting yapmak istedi.
Rıdvan Turan - 07.10.2019
Su Ürünleri Kanunu'nda değişiklik teklifi komisyonda
"Hamsiye hasret kalabiliriz" HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, balık popülasyonunun azaldığına dikkati çekerek, "Hamsiye hasret kalabiliriz.
Rıdvan Turan - 02.10.2019
44 milletvekiline ait 75 dokunulmazlık dosyası meclis'te
Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edildi. Dokunulmazlık dosyalarından 40'ı HDP, 2'si AK Parti, 1'i CHP, 1'i de MHP milletvekillerine ait. HDP'li Buldan ve Temelli'nin yanında dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekilleri şöyle: "HDP'den Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Siirt Milletvekili Sıdık Taş, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Batman Milletvekili Feleknas Uca, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz, Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Adana Milletvekili Kemal Peköz, Muş Milletvekili Mensur Işık, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, AK Parti'den İzmir Milletvekili Fehmi Alpay Özalan, Düzce Milletvekili Fahri Çakır, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ve MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı.
Rıdvan Turan - 02.10.2019
44 milletvekiline ait 75 dokunulmazlık dosyası meclis'te
Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edildi. Dokunulmazlık dosyalarından 40'ı HDP, 2'si AK Parti, 1'i CHP, 1'i de MHP milletvekillerine ait. HDP'li Buldan ve Temelli'nin yanında dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekilleri şöyle: "HDP'den Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Siirt Milletvekili Sıdık Taş, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Batman Milletvekili Feleknas Uca, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz, Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Adana Milletvekili Kemal Peköz, Muş Milletvekili Mensur Işık, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, AK Parti'den İzmir Milletvekili Fehmi Alpay Özalan, Düzce Milletvekili Fahri Çakır, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ve MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı.
Rıdvan Turan - 02.10.2019
Meclise yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
Buldan ve Temelli'nin de aralarında bulunduğu Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edilen milletvekilleri şöyle: "HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, HDP Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz, HDP Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, AK Parti İzmir Milletvekili Fehmi Alpay Özalan, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı.
Rıdvan Turan - 24.06.2019
Batman'da bitkin halde kartal bulundu
Merkez Petrolkent Mahallesi'nde oturan Rıdvan Turan, bahçesinde bir kartalın hareket etmeden durduğunu fark etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Rıdvan Turan Haberleri | Rıdvan Turan Kimdir - Haberler - Rıdvan Turan haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Rıdvan Turan kimdir, hayatı ve biyografisi. TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu İlimizde Bir Dizi İncelemelerde Bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.9.2021 05:58:44. #1.16#

title