Rasim Ozan, Beyaz TV'nin Başını Yaktı! RTÜK Hem Yayın Durdurma, Hem Para Cezası Verdi

Rasim Ozan, Beyaz TV'nin Başını Yaktı! RTÜK Hem Yayın Durdurma, Hem Para Cezası Verdi

Son dakika! RTÜK, Rasim Ozan Kütahyalı'nın sözleri nedeniyle Beyaz TV'ye, 5 kez program durdurma ve para cezası verilmesini kararlaştırdı.


RTÜK, Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnak vatandaşlara yönelik tepki çeken sözlerine ilişkin kararını verdi. Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol isimli programa Kütahyalı'nın sözleri nedeniyle kanala, 5 kez program durdurma cezasının yanı sıra para cezası da verilmesini kararlaştırdı. Karar oy birliğiyle alındı.

5 KEZ PROGRAM DURDURMA, YÜZDE 5 REKLAM KESİNTİSİ

Programa, RTÜK kanununu 8. Maddesinin B bendindeki "Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz" maddesinden ceza verildi. Kanala 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Bu durumda Beyaz TV'ye geçtiğimiz ayki reklam gelirinin yüzde beşi oranında ceza uygulanacak.

NELER YAŞANMIŞTI?

Beyaz TV'de yayınlanan programda Boşnak topluluğu için çirkin ifadeler kullanan Rasim Ozan Kütahyalı, tepkilerin ardından kanaldan kovulmuştu. Toplumun büyük kesiminden tepki alan ROK, tepkiler üzerine "Yaptığım bir zevzekliktir." demişti.