Petrol devi BP, 10 bin kişinin işine son verecek

Dünyaca ünlü petrol şirketlerinden BP, zarar ettiği gerekçesiyle 10 bin kişiyi işten çıkaracak. İş gücünün yüzde 14'ünün işine son verecek olan firma, 2,5 milyar dolar tasarruf etmeyi amaçlıyor.

09.06.2020 15:48 | Son Güncelleme: 09.06.2020 16:48

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden BP 10 bin işçi çıkarmaya hazırlanıyor. Wall Street Journal'da yer alan habere göre; iş gücünün yüzde 14'ünün kontratları feshedilecek. İşten çıkarılacakların ağırlıklı olarak beyaz yakalı personel olduğu belirtildi. 70 bin kişinin çalıştığı BP'nin işten çıkarmalarla birlikte 2021 yılı sonuna kadar 2,5 milyar dolar tasarruf etmesi bekleniyor.

"KAZANDIĞIMIZDAN ÇOK DAHA FAZLASINI HARCIYORUZ"

Şirket tarafından dün yapılan açıklamada üst düzey yöneticilerinin maaş zamlarının da askıya alındığı bildirildi. Firmanın CEO'su Bernard Looney tarafından çalışanlara gönderilen bir e-posta'da, "Petrol fiyatları düştükten sonra her gün kazandığımızdan çok daha fazlasını harcıyoruz. Her gün milyonlarca dolardan söz ediyorum" ifadeleri kullanıldı.

BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Büyük çalışan kıyımına gidecek olan tek petrol şirketi BP değil. ABD'li Chevron da 44 bin çalışanının yüzde 15'ini bu yıl çıkaracağını açıklamıştı. Kuzey Amerika'nın en büyük petrol şirketlerinden olan Schlumberger de bu yıl 1.500 işçi çıkaracağını duyurmuştu.

Petrol devi BP, 10 bin kişinin işine son verecek
title