Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak

Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak

24.10.2020 10:16 | Son Güncelleme: 24.10.2020 10:54

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne kadar devlet eliyle yürütülen elektrik, su ve doğal gaz başta olmak üzere tüm sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devredilecek. Özelleştirme sonrası tıpkı araç muayene istasyonlarında olduğu gibi muayene ücretleri artacak, vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları kabaracak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamındaki periyodik muayene hizmetleri özelleştirme kapsam ve programına alındı. Karara göre, halen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan tüm ölçü aletlerinin belirli sürelerle yapılması zorunlu olan muayeneleri, özelleştirme ihalesini kazanan şirkete verilecek.

FATURALAR KABARACAK

Daha önce devlet eliyle yürütülen işlemin özel sektöre devredilmesiyle araç muayene istasyonlarında olduğu gibi muayene ücretlerinin artması bekleniyor. Böylelikle vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları da söz konusu ücretten dolayı kabaracak.

EN GEÇ 2025 YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Sözcü'de yer alan habere göre, özelleştirme işlemleri en geç 2025 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Sayaçlardaki kamu muayene yetkisinin özel sektöre devri, tıpkı daha önce devletten alınıp özel sektöre verilen araç muayene istasyonları gibi vatandaşa ek yük getirecek.

Periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak

VATANDAŞIN HABERİ YOK

Süresi gelen elektrik, doğal gaz ve su sayaçları sökülerek Sanayi Bakanlığı'nın ilgili birimlerine götürülüyor. Ancak bu işlemi vatandaş kendisi yapmadığı için sayaçların muayene sürecinden vatandaşın haberi dahi olmuyor.

KAPSAMI GENİŞLETİLEBİLİR

Kararda şimdilik sadece periyodik muayene işlemlerinin şirketlere verileceği belirtiliyor. Ancak ileride ilk muayene, ani muayene, şikayet muayenesi ve stok muayenesinin de özelleştirilebileceği ifade ediliyor.

Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak
Haber Yorumları (173)
MEMOLİ: Padişahın biri Vergi toplayacak yer kalmayınca şehrin ortasındaki köprüye girenden 1 çıkan 2 altın vergi almaya başlamış. Zamanla yetmeyince ortaya bi adam koymuş geleni şey edin 5 altınını alın diye. Vatandaştan şikayet gelmiş niye biliyor musunuz ortaya bir adam koymuşsunuz kuyrukta çok bekliyoruz diye
EFECAN: Devlet eliyle yürütülen elektrik, su ve doğal gaz başta olmak üzere tüm sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devredilecek. Neden? Neden özel sektöre devredilecek ? Yine kimler zengin edilecek ? Hiçbir mantıklı izahı yok. Vatandaşa bildirlmeden, tek taraflı alınan bu kararı kınıyorum.
FANİ: Çok az oduyoduk faturaları birde bu eklensin.milete yazık ya
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 11:35:01. #1.15#
title