Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti 250 TL olacak

Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti 250 TL olacak

31.10.2020 11:22 | Son Güncelleme: 31.10.2020 13:13

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı yeni genelgeye göre, koronavirüs testleri hem kamu hem de özel hastanelerde yapılabilecek. Yeni düzenlemeye göre, kamudaki gibi özel sağlık kuruluşlarında da test ücreti 250 TL civarında olacak.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığının tespiti için yapılan PCR testinin yapılmasına ilişkin yeni bir genelge yayımladı. Genelgeye göre, hem kamuda hem de özelde daha çok merkezde PCR testi yapılabilecek. Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mehmet Gündüz imzasıyla il sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgede, testin yapılacağı yerlere ilişkin bilgi verildi.

TEST ÜCRETİ 250 TL OLACAK

Test ücretlerine ilişkin de düzenlemenin yapıldığı genelgede, "Bütün numune alma ve test noktalarında bakanlığımızca belirlenen Kamu Sağlık Hizmet Tarifesinde belirlenen test ücreti geçerli olup Kamu Sağlık Hizmet Tarifesinde belirtilen ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyecektir" dendi.

Yeni düzenlemeye göre, kamudaki gibi özel sağlık kuruluşlarında da test ücreti 250 TL civarında olacak.

"SONUÇLAR DAHA KISA SÜREDE ALINACAK"

Genelgeye ilişkin bilgi veren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, özel kurumların da 24 saat PCR testi yapabileceğini böylece vatandaşların sonuçları daha kısa sürede alacağını söyledi. Bahat şunları söyledi:

"Öncesinde test için daha ağır şartlar vardı. Daha hızlı test için şimdi şartlarda kolaylaştırma var. Hastanelerde iki tane laboratuvar vardır. Biyokimya laboratuvarı bir de mikrobiyoloji laboratuvarı. Mikrobiyoloji laboratuvarı olan hastanelerin şartları sağlamasıyla kamu sağlayıcıdan bunlar da görev alacaklar. Öncesinde sınırlı sayıda üniversite hastaneleri ve özel hastaneler 24 saat test yapabiliyordu. Şimdi bu testler çok daha fazla yerde yapılacak. Çok kurumda, 24 saat esasına göre yapılması isteniyor. Sonuçların erken çıkması isteniyor. Çünkü ne yazık ki sonuç çıkana kadar insanlar sorumsuz davranıyor. Vatandaş sonuçlar çıkana kadar kendisinde Kovid-19 olabileceğini kabul etmek istemiyor. Şu anda yapılan her şey bulaş riskini azaltmak için yapılıyor." (Milliyet)

Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti 250 TL olacak
Haber Yorumları (25)
MURAT: Sağlık bakanlığı na sesleniyorum beraber gezelim 250 TL test olan bir tane özel hastane göstersinler en ucuzu 325 TL televizyon dan çok güzel konuşuyorlar ama icraat yok zabıta sadece seyyar satıcı kovalaması gitsin özel hastanelerde ki soygunu denetlesin
YAZIK VAH ÜLKEM VAHH: O yüzden devlet hastaneleri tiklim tıklım dolu sosyal mesafe diyip uyariyorsunuzya hele bir git bak bakalım millet üst üste teste gelmiş olan olamyana tam bulaşıyor virusun kaynağı belli oldu teste gidenler saçıyor etrafa yazık dininiz imaniniz para olmuş
NAZAN: 2 gün önce aradım medical park 450? dedi, 250 civarı derken heralde 500 e kadar olan kısım civar olarak nitelendiriliyor. Hastanelerde yer yok test sonuçları geç çıkıyor.aynı evde yaşayan kişiye test yapmıyor semptom bekliyo,ya anası babası virüslü çocuğa yapmamak nedir? Ne arayan ne soran ne kontrol eden var iş başlarından aşmış durumda şuan.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title