İsrail, Suriye ile 'gizli temas'ı doğruladı

İsrail, Suriye ile 'gizli temas'ı doğruladı

İsrailli yönetimi, ülkedeki gazetelerde dün yer alan Şam ile Türkiye ve Almanya üzerinden gizli temas kurdukları yönündeki haberleri doğruladı. Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, İsrail hükümetinin dolaylı yoldan Şam yönetimi ile barış görüşmeleri konusunda mesaj gönderdiğini ve Suriye'nin cevabını beklediklerini söyledi.

İsrail, Suriye ile 'gizli temas'ı doğruladı

İsrailli yönetimi, ülkedeki gazetelerde dün yer alan Şam ile Türkiye ve Almanya üzerinden gizli temas kurdukları yönündeki haberleri doğruladı. Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, İsrail hükümetinin dolaylı yoldan Şam yönetimi ile barış görüşmeleri konusunda mesaj gönderdiğini ve Suriye'nin cevabını beklediklerini söyledi. İsrail'in Yedioth Aharanoth gazetesi, Başbakanı Ehud Olmert'in, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a gizli bir mesaj göndererek, kapsamlı bir barış anlaşması karşılığında Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmeyi önerdiğini iddia etmişti.

İsrail radyosuna konuşan Şaul Mofaz, "Gizli kanallar üzerinden bazı yaklaşımlar oldu; ancak şu durumda Suriye'den bir cevap almadık" dedi. Mofaz, geçmişte "gizli kanallar üzerinden iletişim yolunun açılmasının ardından barış anlaşmalarını kabul ettiğimizi hatırlatırım" diye ekledi.