İmamoğlu'ndan "Artan döviz ve enflasyon sonrası İBB hizmetlerine zam yapılacak mı?" sorusuna yanıt: Mecburuz - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İmamoğlu'ndan "Artan döviz ve enflasyon sonrası İBB hizmetlerine zam yapılacak mı?" sorusuna yanıt: Mecburuz

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Artan döviz ve enflasyon sonrası İBB hizmetlerine zam yapılacak mı?" diye soruldu. İmamoğlu'nun yanıtı vatandaşı üzecek cinsten oldu. "Yapmak zorundayız" diyen İmamoğlu, "Tabii ki 'en düşük nerede tutabilirim' çabası olacaktır. Ama bizim de gücümüz bir yere kadar." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İbb ) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde tarafından İBB'ye hediye edilen 1000 İstanbul Lalesi'nin sembolik dikimine katıldı. İmamoğlu, Emirgan Korosu'nda gerçekleştirilen etkinlikte gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

İmamoğlu'na yükselen döviz kurları ve açıklanan yeni enflasyon rakamı sonrasında İBB'nin sunduğu hizmetlere zam yapılıp yapılmayacağı da soruldu. İmamoğlu'nun yanıtı ise vatandaşı üzecek cinsten oldu.

İmamoğlu şunları söyledi:

"Yapmak zorundayız. Şimdi minibüsçü yolcu taşıyacak, arabasına mazot koyamıyorsa nasıl taşıyacak? Ülkemizdeki yakıt fiyatlarının artışları ortada. Gıda fiyatlarının artışları ortada.

Açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili olmayan, depresyonu yüksek bir ekonomik dönem yaşıyoruz. Tarifsiz. Ben 30 yılı aşkındır iş yaşamımda farklı krizler yaşamış birisiyim. Kur meselesi bu ülkenin herhangi bir meselesi değildir. Siz eğer 500 milyar dolara yaklaşan bir dış borcu olan bir ülkeyseniz özellikle enerjide, akaryakıtta, petrolde tamamen dışa bağımlı bir ülkeyseniz 'beni döviz ilgilendirmez' safsatalarını söyleyemezsiniz. Bu şekilde milleti aldatamazsınız.

Bütün bu maliyetler hayatımızın içerisinde. Bu kadar içimizi acıtan, insanların cebindeki paranın bu kadar kıymetsizleştiği, ücretlerimizin, paramızın işe yaramaz hale geldiği bir ortamda sistemin, çarkların dönmesi için insanlar mecburen fiyatlarını yenilemek zorunda kalıyor. Kamu da bunu yapmak zorunda. Tabii ki kamunun, belediyenin önceliği her şeye rağmen 'bir şekilde sübvanse edebilir miyim, en düşük nerede tutabilirim' çabası olacaktır. Ama bizim de gücümüz bir yere kadar."

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

İmamoğlu, İBB, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (1)
Suskun Demir:Aynen öle yapacak birşey yok hergün ucuş yaşıyoruz zaten Allah sonumuz hayır etsin inşallah göz göre göre eriyoruz hep fakirleşiyoruz alım gücü zorlaştı ya batacağız yada çıkacağız göreceğiz AKP planı varmış ya reis cumhurun Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title