Haberler

Delice beyazı üzümünün hasadı başladı! Kilosu tarlada 30 lira

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kırıkkale'nin Delice ilçesinde yetişen ve "Delice beyazı" olarak bilinen coğrafi işaretli üzümün hasadı başladı. 3 dönümlük bağdan çıkartılan 8 ton üzüm 240 bin liradan alıcısına gönderildi. Üzümün kilo fiyatı ise 30 lira.

Kırıkkale'nin Delice ilçesinde çiftçilerin en önemli gelir kaynağı olan "Delice beyazı" olarak bilinen coğrafi işaretli üzümün hasadına başlandı. Sabahın ilk ışıklarıyla bağlara giren tarım işçileri, asmalardan makaslarla kestikleri üzümleri sepetlere dolduruyor. Kamyonlara yüklenen üzümler, daha sonra iç piyasaya pazarlanıyor. Kilosu 30 liradan satılan üzüm, aroması, şıra oranının yüksekliği ve ince kabuklu olmasıyla öne çıkıyor. "Delice beyazı" olarak bilinen üzümün bu özelliklerini kırmızı topraktan aldığı değerlendiriliyor.

Delice beyazı üzümünün hasadı başladı! Kilosu tarlada 30 lira

8 TON ÜZÜMDEN 240 BİN LİRA KAZANDI

Delice Üzüm Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Erdem, 3 dönümlük bağında ailesi ile birlikte 8 ton üzüm hasadı yaptı. Erdem, bazı zamanlarda saz çalarak türküler söyleyip bağda çalışmayı eğlenceli hale getiriyor. Bir günde 3 dönümlük bağdan 8 tona yakın üzüm topladıklarını ifade eden Erdem, kilosunu 30 liradan sattığı üzümlerden toplamda 240 bin lira para kazandığını söyledi.

Delice beyazı üzümünün hasadı başladı! Kilosu tarlada 30 lira

"GÜZEL PARA KAZANDIK"

Bu yıl mevsimsel şartlardan dolayı rekoltede düşük yaşadıklarını anlatan Erdem, "Bu sene üzüm rekoltesinde düşüklük var ama iyi bakımla üzümlerimiz tonajlı çıktı. 3 dönüm yerden 8 tona yakın üzüm kestik bugün. Bereketliydi güzelde para kazandık. Üzümün kilosunu 30 liradan anlaştık. 8 ton üzümden 240 bin lira para kazanacağız. Buda çok iyi bir rakam. Üzümümüzün şıra oranı çok yüksek. İçi sadece sıvı. Bu şırada pekmez yapımında daha çok verim sağlıyor. Pekmezi de kendisi de çok lezzetli" diye konuştu.

Erdem, üretimde ve pazarlamada çiftçilere destek sağlayan Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem'e de teşekkür etti.

Delice beyazı üzümünün hasadı başladı! Kilosu tarlada 30 lira

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kırıkkale Yaşam Ekonomi Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title