Haberler

Konut fiyatlarındaki artışı durduramayan İspanya "Altın Vize" uygulamasına son veriyor

Güncelleme:

2013'te yabancı yatırımcıların kolay oturma izni almalarına olanak sağlayan Altın Vize uygulamasını hayata geçiren İspanya, yeni bir karar aldı. İspanya hükümeti, Altın Vize uygulamasını kaldırıyor. Ülkede Altın Vize'den yararlananların yüzde 96'sı gayri menkul alımıyla bunu gerçekleştirirken, konut fiyatlarının bu uygulamanın da etkisiyle hızla arttığı düşünülüyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkede 2013'ten bu yana yürürlükte olan, ev satın almaları ya da yatırım yapmaları halinde yabancılara geçici veya kalıcı oturma izni verilmesini öngören "Altın Vize" uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

Pedro Sanchez, Sevilla kentinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, 9 Nisan'da düzenlenecek haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında Altın Vize uygulamasının kaldırılmasına yönelik kararın alınacağını duyurdu. 2013'te o dönem iktidarda olan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) tarafından başlatılan uygulamanın iptaline yönelik Konut Bakanlığı tarafından hazırlanan raporun yarın Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini belirten Sacnhez, alınacak yeni kararın kapsamı ve yürürlüğe geçme tarihiyle ilgili bilgi paylaşmadı.

KONUT FİYATLARINI KONTROL ALTINA ALMAYI HEDEFLİYORLAR

İspanya hükümeti, Altın Vize uygulamasının da etkisiyle ülkede hızla artan konut fiyatlarını kontrol altına almayı hedeflerken, Sanchez "Konutun spekülatif bir iş değil, bir hak olduğunu güvence altına almak için gerekli tedbirleri alacağız." dedi.

ALTIN VİZE UYGULAMASINA 2013'TE GEÇMİŞLERDİ

Yabancı yatırımcıların kolay oturma izni almalarına olanak sağlayan Altın Vize uygulamasına, yaşadığı ekonomik krizden dolayı 2013'te geçen İspanya şimdiye kadar bunu, en az 1 milyon avroluk katılım ile İspanyol şirketlerinin hisselerine yatırım yapma, İspanya'da banka hesabında en az 1 milyon avro tutma, iş kurma ya da en az 500 bin avroluk gayri menkul satın alma karşılığında verdi.

UYGULAMADAN FAYDALANANLARIN YÜZDE 96'SI GAYRİ MENKUL ALMIŞ

İspanya'da Altın Vize'den yararlananların yüzde 96'sı gayri menkul alımıyla bunu gerçekleştirirken, bundan faydalanan yabancı ülke vatandaşlarının listesine bakıldığında Çin, Rusya, İran, ABD ve Venezuela ilk 5'te yer aldı.

Kaynak: AA / Güncel

İspanya Vize Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

500

Yorumlar (3)

Narter Nart:

Bunların ki bile düşük ayarmış; ''Altın Vize'' bizimkisi ''Kupa Vatandaşlık'' babalar gibi krallara layık...Türkçe bilmeyen hayatında Türkiye görmemişler zengin körfez araplarına yatırımları nedeniyle vatandaşlık verildiğini duydum... Bu sadece bir duyum.... Belirtmek isterim. Aslı ver mı yok mu bilemiyorum. Ancak para ile vatandaşlık satılması benim gibi gerçek vatandaşları üzüyor. Halkımızın yaşam kalitesini azaltıyorlar... Tebrikler.. İspanya

34
2
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

ülkemizdede aynı sorun var basiretli yöneticiler halkını mağdur edip yabancılara ezdimez

29
0
yanıtYanıtla
bulent Kılıç:

bizimkilerin bunu anlaması için seçimi kaybetmeleri bile yetmedi.

5
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title