Fuar İzmir Tam Not Aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir’de inşaatı devam eden Fuar İzmir’i gezen İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu üyeleri, projenin İzmir’i uçuracağı fikrinde birleşti.

Fuar İzmir Tam Not Aldı
18.12.2014 17:32 | Son Güncelleme: 18.12.2014 17:32

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir’de inşaatı devam eden Fuar İzmir’i gezen İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu üyeleri, projenin İzmir’i uçuracağı fikrinde birleşti.

Şehrin kanaat önderlerinden oluşan İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu, İzmir fuarcılığına yeni bir boyut kazandıracak Fuar İzmir şantiye alanını ziyaret etti. 337 bin metrekarelik alanda inşaatı devam eden yeni fuar kompleksini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte gezen kurul üyelerine brifing verildi. Fuar İzmir’i 25 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek MARBLE-21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na yetiştirebilmek için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği Fuar İzmir’de ilk etapta 50 fuar düzenleneceği, bu sayının artması için her kesimden görüş ve öneri aldıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e, bölgemize, ülkemize ve yakın coğrafyamıza uygun fuar yaratmak için yoğun çaba harcıyoruz. Fuar tek başına çok büyük bir değer. Bugüne kadar Kültürpark’ta yaptığımız fuarlarla kent ekonomisine katkı sağlamaya çalıştık. Fuar İzmir ile beraber İzmir fuarcılığı çok büyük bir atağa kalkacak. Fuar alanının yanında 45 dönüm rezerv alanımız bulunuyor. Burada otel ve kongre merkezi yapma düşüncemiz var. Fuar alanı 500 milyon liralık bir projedir. Büyükşehir Belediyesi, kredi kullanmadan, sadece kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştirmiştir.” diye konuştu.

Fuar alanını gezen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, “Türkiye’de fuarcılığın başladığı kent İzmir. Geçen süreç içerisinde dünya fuarcılığı farklı bir boyuta taşındı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun cesaretle, kendi imkanlarıyla ve çok güzel bir projeyle bu fuarı gerçekleştirmesi, İzmir’i fuarlar yarışında yine önlere taşıyacaktır.” dedi. İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu ise ziyaretin ardından, “Yeni fuarın büyük bir eser olacağını biliyordum fakat gelip görünce hayran oldum. Bu proje İzmir’i uçurur. Havalimanına yakınlığıyla Mermer ve Gelinlik gibi İzmir’in fuarlarını üçe dört katlar. İzmir’de bunun gibi en az 12 fuar daha çıkartırız. Kentin önünü açan projeyi görmekten mutluyum.” sözleriyle izlenimlerini ifade etti. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü ise, “Detaylı görme imkanı bulunca çok etkileyici. Kuleden bakınca kompleksin ve hollerin büyüklüğü çok etkileyici. Çok da estetik mimari uygulanmış. Fuar sokağı ve ona bağlı hollerle yapı olarak muhteşem. Bizlere düşen görev, bu muhteşem yapıya uygun faaliyet temposunu yakalamak. Mevcut fuarları zenginleştirmek, etkinliğini arttırmak ve yeni fuarlar kazandırmak. Bu sorumluluğu, tüm İzmir sivil toplumu sırtında hissetmeli.” diye konuştu.

Kaynak: CİHAN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title