Haberler

Zonguldak'ta Atıl Durumdaki Arazi Silajlık Mısır Üretimiyle Canlandı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde coğrafi yapısıyla verimli tarım arazilerine sahip atıl durumda olan araziler silajlık mısır üretimiyle canlandı. Kaba yem maliyetlerini en aza indirgemek için çeşitli projeler üreten Macit Pat ve ailesi, tarımcılık alanında teknolojiyi kullanarak üretimi daha etkili hale getirdiklerini belirtti.

- Atıl durumda olan araziler silaj mısır üretimiyle canlandı

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde coğrafi yapısıyla verimli tarım arazilerine sahip atıl durumda olan araziler silajlık mısır üretimiyle canlandı.

Kaba yem maliyetlerini en aza indirgemek için çeşitli projeler ürettiklerinden bahseden Macit Pat ve ailesi amatör olarak başladığı tarımcilik alanında 2018 yılından itibaren teknolojiye ayak uydurarak üretimi daha etkili hale getirdiklerini belirtti.

1994 yılında ilk üretime başladıklarını belirten Macit Pat, "Bizler bu mesleğe ata yadigarı olarak 1994 yılında kendi hayvanlarımızın kaba yemini karşılamak daha verimli ve sağlıklı süt ve et besini almak için başladık 2018 yılında gelişen teknoloji ayak uydurarak hasat almaya başladıktan sonra arazimizi genişletterek daha fazla ekip kurarak bu işin ticaretini yapmaya aldığımız hasatı paketleyip çevremizdeki yetistiricilere satmaya başladık yaklaşık 550 dekar arazide dekar basi 7-8 ton hasat zamanı elde ediyoruz Eylül ayında hasatımız başlar Ekim ayına kadar ürettiğimiz silajlarin hasadını toplarız" cümlelerine yer verdi.

Mısır silajı toplandıktan sonra paketleme üretimine geçen Soner Pat, "Atalarımızın bize emanet ettiği tarım toprakları ile uğraşıyoruz topladığımız silajların paket yaparak satışa hazırlıyoruz. Toplamda günlük 300 paket silaj yapıyoruz. Tarlada biçilmiş silaj paketleme sahasına geldiğinde makineden geçiyor ve sıkıştırma yapıyor. Zaten en önemli nokta burasıdır. Silaj ne kadar sıkı olursa o kadar iyi verim verir. Paketleme geldiğinde ise naylon ile sarılarak hava almasını engelliyor ve silaj ister 2 sene ister daha fazla dursun kalitesi bozulmuyor"dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Zonguldak Çaycuma Mısır Yerel Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? En İyi Kadın Sanatçı ödülü kime gitti, kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Sanatçı ödülü kime gitti, kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title