Haber : "TÜİK'e talimat mı verildi?" sorusuna Bakan Nebati'den net yanıt: Müdahale söz konusu değildir - Haberler

Haberi Paylaş

"TÜİK'e talimat mı verildi?" sorusuna Bakan Nebati'den net yanıt: Müdahale söz konusu değildir

 - Güncelleme:

CHP'li milletvekili Orhan Sümer'in "TÜİK'e bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı makamından açıklanacak verilerle ilgili herhangi yazılı ya da sözlü talimat verilmiş midir?" soru önergesine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yanıt verdi. Nebati'nin açıklamasında, "TÜİK'in ürettiği istatistiklere hiçbir makam veya merciden müdahale edilmesi söz konusu değildir" ifadeleri yer aldı.

Son dönemde artan enflasyon, art arda gelen zamlar, vatandaşın alım gücünün düşmesi ekonomiyi bir numaralı gündem haline getirdi. Bu noktada en çok konuşulan kurumlardan birisi de TÜİK oldu.

Muhalefet kanadı, TÜİK'in her ay açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları ile Enflasyon Araştırma Grubu gibi bağımsız kuruluşların açıkladığı rakamlar arasındaki farkın fazla olması soru önergesi şeklinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye soruldu.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Cumhuriyet'in haberine göre, Sümer önergesinde, "Aynı istatistikleri aynı verilerle açıklayan farklı araştırma gruplarının özellikle enflasyon rakamını daha yüksek bulmasının nedenleri nelerdir? TÜİK'e bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı makamından açıklanacak verilerle ilgili herhangi yazılı ya da sözlü talimat verilmiş midir?" sorularını yöneltti.

Önergeye yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "TÜİK, TÜFE'yi uluslararası norm ve standartlar doğrultusunda, Avrupa İstatistikleri Uygulama Esasları'nın bütününü dikkate alarak hesaplamaktadır. TÜFE veri derleme, hesaplama ve yayımlama süreçleri, Avrupa Birliği istatistik ofisi tarafından yayımlanan, tüm üye ve aday ülkelerin uymakla yükümlü oldukları Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi El Kitabı'na uygun olarak yürütülmektedir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine göre TÜİK verilerine müdahale edilemeyeceğini de söyleyen Nebati, şunları kaydetti: "4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 599'uncu maddesinde 'Kurum çalışanları ile diğer uygulayıcı birimlere veri kaynakları, istatistiki yöntem ve süreçlerinin seçimi, dağıtımın içerik, şekil ve zamanı ve istatistiki gizliliğin uygulanması başta olmak üzere, hiçbir konuda talimat verilemez' hükmü yer almaktadır. TÜİK'in ürettiği istatistiklere hiçbir makam veya merciden müdahale edilmesi söz konusu değildir."

Nureddin Nebati Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

taner ipek:

Peki bu hesaplamalardaki değişkenlik ve marketlerdeki fiyat artışlarının enflasyon oranında herhangi bir gıdıklanma yapmamasını neye bağlıyorsunuz diyecek kadar gazeteci değilmiymiş

Süleyman Güngörmez:

Almanya'da doğalgaz, akaryakıt fiyatları uçtu... Gıda fiyatlarıda %20-100 arasında arttı. Ama enflasyonları %8. Hiç bir alman muhalefeti kendi kurumunu karalamadı. Yöntem belli sepet belli. Cahil birde milletvekili olmuş aç oku nasıl yapılıyor hesap.lise mezunu birinin anlaması zor ama gayret et. Liyakat...

Mehmet Demirayak:

Tamam arkadaş anlıyoruz maaş için yapıyorsun da, az salla be yahu. Google'a bakıyoruz, yıllık enflasyon tahmini Mayıs'ta 7.9 imiş, Haziran'da 7.6'ya inmiş. Suç seni maaşlı troll olarak işe alanda. Beceremiyorsan yapmayacaksın kardeşim.

Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title