Temel gıda fiyatlarının yükselmesini engellemek için yeni önlem! Bakanlık, 20 ürünün ihracatına müdahale edebilecek - Haberler
Haberi Paylaş

Temel gıda fiyatlarının yükselmesini engellemek için yeni önlem! Bakanlık, 20 ürünün ihracatına müdahale edebilecek

AA - Deniz Çiçek Palabıyık - Ekonomi
 - Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapabilecek. Bu ürünler arasında patates, domates, soğan, sarımsak, fasulye, patlıcan, biber, mercimek, turunçgiller, elma, yumurta ve tereyağ gibi temel gıda ürünleri bulunuyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı.

HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR

Söz konusu tarım ürünleri patates (taze veya soğutulmuş), domates (taze veya soğutulmuş), kuru soğan, kuru sarımsak, hıyarlar ve kornişonlar (taze veya soğutulmuş), fasulye, patlıcan, sivri biber, zeytinler, adi fasulye, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuzlar, elma, zeytinyağı ve fraksiyonları, kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı, tavuk yumurtaları ve tereyağı olarak belirlendi.

Tebliğ hükümleri yürürlük tarihinden itibaren 31 Aralık 2022'ye kadar uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı Gazete Tebliğ Tarım Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

UğuR DURAN:

Yani kısaca fiyatlar yükseldiğinde ihracatı durdurup fiyatları düşüreceğiz diyor. bu şu anlama geliyor. Bu ürünleri yetiştiren çiftçimiz enflasyon oranı karşısında ezilsin gebersin. Halk ucuz yesin. Yaş sebze üreticisi bir ilçe vatandaşı olarak 1 kilogram domatesin maliyeti 4 Lira 20 Kuruş. Kaça satacakta, kaç para kazanacak bu vatandaş.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title