Haberi Paylaş

Son Dakika: EYT'de adım adım sona geliniyor! Milyonları ilgilendiren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

Ekonomi Haberleri

Son dakika: Kamuoyunda merakla beklenen EYT düzenlemesiyle ilgili kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif gelecek hafta Genel Kurul'daki oylamada görüşülüp kabul edildikten sonra, Resmi Gazete'de de yayımlanıp yasalaşacak.

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde son düzlüğe girildi. Düzenlemeyle ilgili kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Gelecek hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Genel Kurulu'ndaki oylamada kabul edildikten sonra, Resmi Gazete'de yayımlanıp yasalaşacak. Kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. EYT'de yaş sınırı aranmayacak.

Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı geçerli olacak. Prim günü eksiği olanlar, doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecek. Süre sınırı olmaksızın, şartları yerine getirenler de emeklilik hakkı kazanacak.

EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler emeklilik için başvuru dilekçesi verecek. Koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet'ten başvuru yapabilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, EYT düzenlemesinin özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) personeli için ciddi bir idari yük getireceğini belirterek, "Hak sahiplerinin başvurularını dijital ortamda yapmaları bu yükün hafifletilmesi bakımından önemli." dedi. Herkesin bu konuda vatandaşlara tavsiyede bulunmasını isteyen Yılmaz, "Başvurular dijital ortamda yapılırsa SGK çalışanlarının iş yükü de azalmış olacak. Bu idari işlemler daha hızlı şekilde gerçekleştirilmiş olacak." çağrısını yaptı.

Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

ertugrul ceylan:

SENDEN ALINAN BİRŞEYİ GERİ VERENE TEŞEKKÜR EDİP 50 GOL YİYİP 1 GOL ATAN TAKIMI TEBRİK EDECEKSİN HELAL OLSUN

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
saffet tanrıverdi:

staaajjjjjjjjjjjj ne olacak

Cevap Yaz56Yayından Kaldır
Vscorpion:

Ne kadarda uzattınız bu kanunu , sözleşmeli personel gibi diğer kanunlar çok daha hızlı yasalaşıp resmi gazetede yayınlanmıştı . ?

Cevap Yaz216Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title