Haberler

Ocak 2023 emekli ve memur maaşlarında yüzde 40'lık artış bekleniyor

Güncelleme:

Milyonlarca memur ve emekli gelecek yıl maaşlarının kaç lira olacağını merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak 3 aylık enflasyon farkı toplamda yüzde 7,05 oldu. Maaşları gelecek 3 ayın enflasyon oranı belirleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her kesimi rahatlatacak yükselişler yaşanacağının altını çizmişti. Uzmanlar, en düşük memur maaşının 11 bin liraya çıkabileceğini söylüyor.

Emekli ve memur maaşları sık sık gündeme geliyor. Enflasyon rakamlarının yükselmesi ile beraber tüm ücretlerin artması yönünde beklentiler oluştu. Uzmanlar ise gelecek 3 ayın enflasyon rakamlarını göz önünde bulundurarak 2023 yılı maaşları hakkında tahminlerde bulunuyorlar.

"TÜM KISIMLARIN GELİRLERİNDE CİDDİ ARTIŞ OLACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ciddi artışların olacağı mesajını 'Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız.'' sözleri ile vermişti.Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir açıklamada konuya değinerek "Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız." ifadelerini kullandı.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 65

Her sene emekli ve memur maaşları enflasyon verilerine bağlı olarak hesaplanıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan3 aylık enflasyon farkı yüzde 7,05 oldu. Gelecek 3 ayın verileri ile beraber emekli ve memur maaşları belli olacak. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65 olarak ilan etti. Yıl sonu içinde bu oranın yüzde 80 olması bekleniyor.

"EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 11 BİN LİRA OLABİLİR"

Uzmanlar ise gelecek yıla yönelik olarak tahminlerini dillendirmeye başladı. Bir televizyon programına katılan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram konuyla alakalı açıklama yaptı. Bayram konuşmasında "Toplu iş sözleşmesine göre memurların alabileceği ücret sene başında zam yüzde 5 artı enflasyon farkıydı. Yüzde 2.5 seyyanen zam yapıldı yani 7.5 artı enflasyon düzenlemesi yapıldı. 42.35 emeklilerimiz, memurlarımız 41.69 zam aldı" ifadesini kullandı.

Bayram sözlerine şunları ekledi: "Şu an itibarıyla Merkez Bankası'nın sene sonu beklentisi yüzde 65. Oluşan enflasyonist ortamla beraber ekim ve kasım aylarında mevsim şartları göz önünde bulundurulunca enflasyon yükselecek. Muhtemelen yıl sonunu yüzde 80 enflasyon ile kapatacağız. Memurlarımız ve emeklilerimiz yüzde 40'lık artışı görebilecek bunun içerisinde sosyal refah payı düzenlemesi de olacak. 9 bin 105 TL şu anda en düşük maaş, 11 bin TL seviyesine gelecek."

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Memur Ekonomi Haberler

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

500

Yorumlar (3)

Temel Temel:

Artık saat başı her şeye zam geliyor %100 artırsa değişen ne olacak 1 litre ayran.12.50 Tl gerisini siz düşünün.

112
9
yanıtYanıtla
Cengiz Ayhan:

SSK emeklisiyim maaşım 3500 lira geçinemiyoruz .en düşük emekli maaşı asgarı ücretle eşit olmalı.

106
5
yanıtYanıtla
mehmet Yılmaz:

yüzde 80 resmi enflasyon yarısı kadar zam vay be

79
15
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title