Haberler

Yurt dışı harç puluna 10 kat zam mı geliyor? Miktarı yalanlamayan GİB, stokçuları uyardı

Güncelleme:

150 TL olan yurt dışı çıkış harcı ücretinin 10 katına çıkarak 1500 TL olacağı söylentileri sonrası vatandaşlar harç pulu stoklamaya başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada zam iddiası yalanlanmadı; ancak "Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir" denilerek stokçular uyarıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vatandaşların yurt dışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulundu.

Şu an 150 TL olan yurt dışı çıkış harcına bayram sonrasında 10 kata kadar büyük zam yapılacağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Zam hakkında yetkililerden bir açıklama gelmezken konu sosyal medyada da tartışıldı. Yurt dışı çıkış harcına zam yapılmadan önce toplu alım yapılması durumunda gelecek zammın pul ücretine eklenip eklenmeyeceği merak konusu oldu. Vatandaşlar yurt dışı çıkış harcı konusunda bir açıklama beklerken, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mağduriyet yaşanmaması adına uyarıda bulundu.

"ÇIKIŞ TARİHİNDE GEÇERLİ TUTARIN ÖDENMEYECEĞİ ANLAMINA GELMEZ"

GİB'in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğunun basına yansıyan haberlerde yer aldığı belirtildi.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçlarının da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğuna işaret edilen duyuruda, "Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Gelir İdaresi Başkanlığı Zam Ekonomi Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? Bugün Süper Loto sonuçları açıklanacak mı? Süper Loto bugün kazanan numaralar neler olacak?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500

Yorumlar (28)

TOLGA ALTAY:

Ev sahibine %25 ten fazla zam yapamazsın de… kendine gelince 10 kat zam yap. Buyrun bir kulağımızın arkası kaldı zaten.

424
13
yanıtYanıtla
Hek Tor:

On katı demek Özmatematikçe ile ''Yüzde 1000'' demektir. Peki, tüik denilen yerin verilerine göre ücretler 20 ila 40 artarken, bu ürüne(!) yapılan zam FAHİŞ ZAM sınıfına girmiş oluyor ki, DEVLET'in hükümete ceza kesmesi gerekiyor.

yanıt123
yanıt1
Marko Apostolidis:

@tolga doğru konuşma 9 ilden kovulursun :-)

yanıt42
yanıt1
YalancıSavar:

önceki harç parası formaliteden gibi çok az birşey idi. harç puluyla kirayı nasıl kıyaslıyorsun

yanıt4
yanıt70
Alem Paylaşım:

Pul parasına kadar düştüler mi cidden! Merak etmeyin stok yapmayada gerek yok. Seçim günü gelince yapıştırıp pulu yollarlar bunları. Üzerinden toplarsınız. Az kaldı. Adam ohal cumhur baskani kararnamesi çıkarmadan Ülkenin çivisini çıkarıp kişisel hak ve özgürlüklerimizi sosyal hak ve özgürlüğümüzü elimizden aldı. Onuda çıkarsa tamam :)

yanıt16
yanıt2
İbrahim BAKIRHAN:

Yalanlama yapılmadıysa, iddia doğrudur...

182
3
yanıtYanıtla
Hek Tor:

Yalanlamayı yaparsa ya cb iletişim başkanlığı ya da dezenformasyonla mücadele merkezi yapar ki, gazetelere verilen ZAYİ niteliğinde olup hükümsüzdür bence. Haaaa, tüik de konuya maydonoz olabilir.

yanıt15
yanıt1
Bay Che:

vatandaşa zama gelince %20 ne alaka

158
0
yanıtYanıtla
Hakan Hakan:

Güzel karar birde 2 den fazla evi olanlara kademeli vergi artışı gelmeli 10 evi olan daha çok vergi vermeli, hiç evi olmayana kira desteği yapılmalı

69
75
yanıtYanıtla
Hurifade:

Zenginin arabalarından, gayrimenkullerinden ya da kayıt dışı gelirinden ne zaman vergi alınması düşünülüyor? vergi ve harçlar neden hep tabana yayılıyor? Aman sermayeye dokunmayın, nasıl dokunsunlar tabi içeride 600 tane sermayedar var!

126
5
yanıtYanıtla
Tüm 28 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title