Haberi Paylaş

BDDK'nın cuma günkü kredi kararı sonrası dolar/TL'de büyük düşüş yaşanıyor

Ekonomi Haberleri

Dolar ve euro, BDDK'nın cuma akşamı açıkladığı döviz varlıkları 15 milyon lirayı aşan şirketlere kredi kullandırım sınırlaması getiren kararın ardından haftaya düşüşle başlıyor. Cuma akşamı kararla birlikte 17.36 lira seviyelerinden 16.40 lira seviyelerine kadar gerileyen dolar, bugün ilk işlemlerde iki haftanın en düşük seviyesini görerek 16.09 liraya kadar geriledi. Günün ilerleyen saatlerinde kurda oynaklığın artması muhtemel.

Dolar ve Euro, ticari kredi düzenlemesi sonrası, haftaya sert düşüşle başlıyor. Dolar/TL sabah ilk işlemlerde 16.09 ve Euro/TL 17.02 seviyelerine kadar geriledi. Cuma kapanış sonrası gelen BDDK kararının tepkileri bugün daha net görülecek.

BDDK tarafından cuma günü yayımlanan kurul kararına göre 15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar yabancı para nakit varlığı bulunan şirketler, aktifleri veya yıllık satış gelirlerinin yüzde 10'undan fazla yabancı para nakit varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak.

Cuma akşamı açıklanan kararın ardından dolar/TL Türkiye piyasaları kapanmışken bankalar arası piyasada düşük hacimli işlemlerde 17.36 lira seviyelerinden hızla 16.40 lira seviyelerine kadar geriledi.

Kur pazartesi ilk işlemlerde iki haftanın en düşük seviyesini görerek 16.09 ve Euro/TL 17.02 seviyelerine kadar geriledi. Piyasaların açılması ile birlikte Dolar saat 10.30 itibariyle 16.75, Euro ise 17.70 seviyelerine geldi. Günün ilerleyen saatlerinde kurda oynaklığın artması muhtemel.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Finans Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (20)

osman :

Şimdi sürekli hükumete ayar vermeye çalışan milyarlarca dolar stoklayıp ekonomik krizlerde başı çeken alınan bu kararla ellerindeki dövizi nasıl elden çıkaracaklarını hesabını yapan sanayici ve iş adamları düşünsün bakalım.

osman :

BDDK kararı paralarına para katan ezilen milyonların üzerinden rant sağlayıp döviz stoklayıp kriz çıkaran, hükumete sürekli ayar vermeyi alışkanlık haline getiren muhalefet şakşakçısı iş adamları sanayicilere müthiş çalım ve tokat oldu.

bekir yapici:

DOLARIN BU GÜNLÜK DÜSÜS VE CIKISLARINDAN BIRILERININ SAATTE MILYON DOLARLAR VURDUGUNU TAHMIN ETMEK HICTE ZOR DEGIL KIM BUNLAR PAHALILIK BUNLARDANMI KAYNAKLANIYOR HALKIMIZ HICMI MERAK ETMEZ YANDASLAR DÜNYADA KRIZ VAR DIYOR DOGRU DÜNYADA ENFLASYON ORANI % 7-9 BIZDE %150 DÜNYADAKI PAHALILIK % 30-40 CIVARINDA BIZDE % 200 NEDEN?

Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title