Haberi Paylaş

Bakan Nebati: Konut sektöründe olağan dışı fiyat artışlarını merceğe aldık, saha denetimleri de başladı

Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını duyurdu. Nebati, "Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor. Tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı yazılı açıklamada, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı çalışma başlatıldığını belirtti. Nebati, fiyat artışına neden olan etkenlerin tek tek incelendiğini; mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü kaydetti.

"ARZ TALEP DENGESİNİ BOZANLAR TESPİT EDİLİYOR"

Bakanlıkça açıklanan, konuya ilişkin yapılan çalışmalar ise şöyle: "Emlak ilan siteleri vasıtasıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenlerin belirleniyor. Suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor.

"SAHA DENETİMLERİNE DE BAŞLANDI"

Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında spekülasyon yaratan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Nureddin Nebati Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

ismail bey :

2019 yılında 200 bine satılan ev şimdi 1,5 milyon.. jeton yenimi düştü.

ismail bey :

Satılmak istenen evin fiyatı tapu müdürlüğüne beyan edilmeli. satış bedeli bu fiyat üzerinden harca tabi olmalı. satılmadığı her ay tüfe oranında artış hakkı verilmeli. kredi oranları düşsede fiyatı artıramazlar.

Oktay Şahin:

2 1 toki dairesi 420 bin tl ye geliyor! Önce hükümetin kendini düzeltmesi lazım,yeni yapılacak tokiler de 700 bin tl deniliyor,yani kimsesizlerin kimi mütahitlerin dostları oldu yıllar sonra.

Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title