Haberi Paylaş

Bakan Bilgin'den milyonlarca EYT'liyi kaygılandıran sözler: Bazı evraklar kaybolmuş

Ekonomi Haberleri

Milyonlarca EYT'li düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in TBMM'de yaptığı açıklama büyük ses getirdi. SGK'nın 1999 yılı öncesi kayıtlarının dijital ortamda olmaması nedeniyle memurların tek tek dosya üzerinden arşiv taraması yapmak zorunda kaldığını belirten Bakan Bilgin, bazı evrakların ise kaybolduğunu ifade etti.

2023'e sayılı günler kala çok sayıda Emeklilikte Yaşa Takılan ( Eyt ) düzenlemenin yasalaşmasını beklerken, Meclis Genel Kurulu'ndaki Çalışma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in sözleri adeta oturuma damga vurdu.

SGK'nın 1999 yılı öncesi kayıtlarının dijital ortamda olmaması nedeniyle tam olarak kaç kişinin EYT kapsamında olduğunun net biçimde hesaplanamadığını kaydeden Bakan Bilgin, memurların tek tek dosya üzerinden arşiv taraması yapmak zorunda kaldığını, bazı evraklarınsa kaybolduğunu söyledi.

Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı; "EYT, 8 Eylül 1999 öncesi çalışanları, işe girenleri, kapsıyor. Fakat o zaman, henüz bizde dijital ortamda kayıt sistemleri yok. Bunların büyük bir çoğunluğu iş değiştirmiş, evrakları kaybolmuş veya evrakları bulunamıyor.

Biz bütün bunları organize etmeye çalışıyoruz, kapsamına tam anlamıyla ulaştığımız zaman inşallah, sözümü tutarım, ocak ayına da sarkmaz. Bütün bu çalışmaları tamamladığımız zaman gerçek boyutları ortaya çıktığı zaman Meclis ile bunu paylaşacağım."

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinin gecikmesinin bir diğer sebebinin de işveren talepleri olduğunu belirterek "EYT doğrudan işverenleri ilgilendiriyor. İşveren tecrübeli çalışanımı kaybetmek istemeyiz ama bir de bize mali yükü var diyor… Yaş sınırından bahsedenler oluyor. Öteleyin diyenler oluyor" açıklaması yaptı.

Vedat Bilgin EYT Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Gülşah Kirtasiye:

Kaç aydır eyt konuşuluyor evrakların kayıp olduğu yenimi anlaşıldı ,bırakın artık bizleri oyalamayı patronlar istedi diye işi yokuşa sürmeyin.SİZİ PATRONLARIN OYU İKTİDAR YAPAMAYACAK.

ÖNDER ÇELİK:

ELİNİZ MAHKUM ÇIKARACAKSINIZ AMA SİZE YİNE OY MOY YOK

haksız mıyım:

PEKALA KAÇ KİŞİ SAHTE EVRAKLA İŞE GİRDİ, KAÇ KİŞİ HAKETMEDEN MİLLETİN DEVLETİN SIRTINDAN EMEKLİ OLACAK BU ARAŞTIRILIYOR MU bence araştırılmalı. çünkü işlerin manuel yürüdüğü dönemde çokkk pislikler dönüyordu ki bugün bile var

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title