Haberler

Asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam yapılacak mı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan açıklama var

Güncelleme:

31 Mart seçimleri öncesinde kamuoyunda emekli maaşlarının ve asgari ücretin artırılacağına yönelik beklentiler oluşurken, konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bütçenin sonsuz olmadığına vurgu yaptı. Yılmaz, "Elimizdeki imkanları kullanarak adımlar attık. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomimiz büyüdükçe emeklilerimiz başta olmak üzere bütün kesimlere dönük aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz" dedi.

Kamuoyunda "seçim öncesi emekliye ek zam" beklentisi oluşmuş durumda. Ramazan ve Kurban bayramları için emekliye 2'şer bin liradan toplamda 4 bin lira ödenen bayram ikramiyeleri 3'er bin liradan 6 bin liraya yükseltildi. Milyonlarca çalışan ve emekli ek zam - ikinci ücret artışı gündemini takip ediyor.

"HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

31 Mart seçimleri öncesinde emekli maaşlarına ve asgari ücrete ek zam yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya katıldığı canlı yayında yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz "Olabildiğince elimizdeki tüm imkanları kullanarak bu konularda adımlar attık. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomimiz büyüdükçe, geliştikçe, istikrarımız meyvelerini vermeye devam ettikçe emeklilerimiz başta olmak üzere bütün kesimlere dönük yine aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ EMEKLİ OLDU, ÇALIŞANLAR OLDU"

Cevdet Yılmaz, bütçenin sonsuz olmadığına ve kısıt olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti; "Bizim önceliğimiz emekli oldu, çalışanlar oldu. Kesinlikle bundan hiçbir tereddüt yok. Bütçemizin içindeki payına bakabilirsiniz. Çalışanların payına, emeklilere yaptığımız aktarmaların sosyal güvenlik sistemine. Ama bir taraftan da şu gerçek tabii, emekli sayımız da oldukça yüksek bir rakama geldi, 16 milyon gibi bir rakama ulaştık. Dolayısıyla burada en küçük attığınız adımın büyük bir yansıması oluyor. Bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artış yapıldı değil mi? Bunun mali yansıması 27 buçuk milyar lira. Tek başına bu atılan adımın mali etkisi 27,5 milyar lira."

AK PARTİLİ AKBAŞOĞLU SEÇİM SONRASINI İŞARET ETMİŞTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da geçtiğimiz günlerde, emekli maaşlarına ek zam gündemiyle ilgili konuşmuştu. Akbaşoğlu, emeklilerin aylıklarındaki iyileştirme için seçim sonrasını işaret ederek, Meclis'in nisan ayında çalışmalarına başladıktan sonra konunun ele alınacağını söylemişti.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

Zam Finans Politika Ekonomi Güncel Haberler

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Sabah sporunda kabusu yaşadı! Talihsiz kadın başıboş köpeklerin saldırısında yaralandı

Sabah sporunda kabusu yaşadı! Talihsiz kadın başıboş köpeklerin saldırısında yaralandı

Wanda Nara, anlaşma imzaladığı +18 sitesinde hesap açtı! Kapak fotoğrafına çırılçıplak halini koydu

Wanda Nara, anlaşma imzaladığı +18 sitesinde hesap açtı! Kapak fotoğrafına çırılçıplak halini koydu

500

Yorumlar (104)

oturan:

Akp Nin emekliye yaptığı zulmü Yunan gelse yapmazdı

552
80
yanıtYanıtla
Robert Pa:

Gel Yunan’a gör

yanıt50
yanıt225
Serhan Soylu:

Hiçbir Avrupa ülkesi çalışacak güçte olan 40 lı yaşlarındakileri emekli ettirmez bakın araştırın. Tam 2 buçuk milyon 2023 yılında çift maaşlı 50 yaş altı EYT li ve toplamda 16 milyon emekli. 4 sene sonra 20 milyon emekli ve onlara maaş sponsoru olmak zorunda kalan milyonlarca EYT sonrası emektar. Vay memleketin haline !!

yanıt129
yanıt86
Perwer:

Serhan Soylu: doğru diyorsun. Üstelik emekli kesimi kendinden başka hiçbir Allahın kulunu düşünmüyor. Varsa yoksa emekli maaşı, bu ne bencillik ya kardeşim?

yanıt28
yanıt151
birgörüş:

Dün EYT diye zırlıyordunuz bugün gene zırlıyorsunuz. Avrupada emeklinin maaşını örnek gösteriyorsunuz ama Avrupa da 40 yaşında emekli olan yok...!

yanıt59
yanıt91
Kenan Tepretoğlu:

Serhan soylu, eyt li dediğin en az 25 ortalamada 29 yıl prim ödemiş insan demek, onlar kendi ödedikleri primlerle emekli oldu ki haklarını da tam alamadılar hala, yani onlar çalışırken kısa donla gezen sizlerin sponsorluğuna ihtiyacı yok, sahi sor babana o kaç yaşında emekli olmuş, eyt liyle uğraşacağına babanla uğraş

yanıt13
yanıt1
Sedat Nişancı:

Emekli lerin durumu çok kötü oy beklemeyin

476
42
yanıtYanıtla
Merdan:

Ben emekli olarak oyum Erdoğan'a.

yanıt64
yanıt324
Estetik Yoksunu:

Merdan bu kadar y.alamak iyi değildir. Ayarın kaçar olmadık yerlerde de adın geçebilir.

yanıt31
yanıt37
mehmet Yılmaz:

dalga geçiyorlar

353
29
yanıtYanıtla
Tüm 104 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title