Haberler

Artan akaryakıt fiyatları sonrası EPDK harekete geçiyor! Çarşamba günü yapılacak toplantıda yeni tarife gündemde

Güncelleme:

Akaryakıtta artan fiyatların ardından sektör temsilcileri, çözüm arayışı için bir araya gelecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu öncülüğünde çarşamba günü yapılacak toplantıda akaryakıt bayilerinin, nakitle akaryakıt satışına daha ucuz tarife uygulanması, nakliye ücretlerinde düzenleme yapılması gibi bir dizi öneriyi gündeme taşıması bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın başkanlığında sektör temsilcileri bir araya gelecek. 16 Mart Çarşamba günü yapılacak toplantıya, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER) ve Petrol Sanayi Derneği (PETDER) temsilcileri katılacak. Yükselen fiyatların akaryakıt satışlarındaki düşüşe etkisinin değerlendirileceği toplantıda, maliyet ve fiyat baskısına karşı öneriler masaya yatırılacak.

KREDİ KARTINA AYRI TARİFE

Kredi kartı komisyonlarından rahatsız olan akaryakıt bayilerinin, nakit ve kredi kartı ile satışlar için farklı fiyat uygulanması önerisini gündeme getireceği öğrenildi. Bayiler, bu kapsamda nakitle yakıt alımının daha ucuz yapılabileceği bir formülü gündeme taşıyacak. Bayi karlarının dağıtımcılarla yarı yarıya paylaşıldığına dikkat çeken bayi temsilcileri, kredi kartı komisyonlarının da dağıtıcılarla eşit şekilde paylaşılmasını talep edecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) akaryakıt satışına yönelik özel düzenleme yapmasını isteyen akaryakıtçılar, bankaların akaryakıt satışlarına yönelik farklı bir komisyon tarifesi getirebileceğini ifade ediyor.

MESAFEYE GÖRE ÜCRET

Akaryakıtta nakliye ücretlerinin kâr paylarının dışında hesaplanması, nakliye fiyatlarının il, ilçe ve bölge bazında mesafeye göre belirlenmesi talebi de masaya gelecek. Dağıtım şirketlerinin toptancılara yaptığı indirimin fiyat hesabına dahil edilmesiyle de indirimin akaryakıt bayilerine yansıtılması, bu şekilde hem tüketicinin daha ucuza yakıt alabileceği, hem de bayilerin yükünün hafifletilebileceği ifade ediliyor. Dağıtım şirketlerinin yaptığı akaryakıt indirimlerinin bayilere kesinti olarak yansıtılmamasının da talepler arasında olabileceği ifade ediliyor.

EPDK'DAN YENİ YOL HARİTASI

Toplantıdan çıkan fikirlerin, EPDK yönetiminin de gündemine gelmesi, kurul toplantısında çözüm önerilerinin değerlendirilmesi bekleniyor. EPDK'dan konuyla ilgili bir karar alınması halinde de akaryakıt satışında önümüzdeki döneme ait yol haritası belirlenmiş olacak. Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesiyle rekor oranlarda artan ham petrol fiyatlarının düşüşe geçmesinin de önümüzdeki döneme yönelik planlamalarda dikkate alınması bekleniyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

FBI: Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks

FBI: Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Trump'a yönelik saldırı sonrası Biden'dan açıklama: ABD'de bu tür hastalıklı şiddete yer yok

Trump'a yönelik saldırı sonrası Biden'dan açıklama: ABD'de bu tür hastalıklı şiddete yer yok

500

Yorumlar (10)

Muhammed Gümüş:

EPDK acilen kapatılmalı ve enerji şirketlerine satılmamış temiz bir kurum kurulmalı.

13
2
yanıtYanıtla
Enes Bilen:

2 GERİ Bİ İLERİ DEVAMKE TÜRKİYEM

10
1
yanıtYanıtla
ERKAN :

yahu brent petrol düştü indirim yok. mesafeye göre ve kredi kartına daha pahalı satmak konularını konuşuyorlar. brent petrol 10 dolar artınca 1.5 tl her gün zam yapanlar 30 dolar düştü halen indirim yapmadılar.

6
0
yanıtYanıtla
Doğrucu deli:

8-9 tl olan mazot 23 lira köylü nasıl tarım yapacak tarımı hayvancılığı bitirsinuz elinize sağlık gelsin rusyadan bugday ayçiçek yağı

3
1
yanıtYanıtla
Vedat Bütün:

Yok ya harekete geçmeyin., böyle iyi

3
0
yanıtYanıtla
Çağlayan Kurtoğlu:

hep milleti sömürenlerin yanında olun aferimm size.... işte krizi kendilerine kar yapan bir ekonomide bu şekilde milletinize eziyet ederek güçlendiğinizi sanın siz...

3
0
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Vatandaşta nakit para kısıtlı. Kredi kartıyla akaryakıt alıp kart borcunu bankasıyla taksitlendiriyor. Nasıl olacak bu sistem..

2
0
yanıtYanıtla
Alioz:

çok özür dileriz zahmet veriyoruz ama kusura bakmayın lütfen biraz çalışacaksınız felan

2
0
yanıtYanıtla
Çağlayan Kurtoğlu:

ne yaparsanız yapın yaptıklarınız halkın yararına değil. gene petrol istasyonları ve ürerim ve tedarik firmaları için yapılıyor. yanı gene zengin daha cok kazanacak ve bizler daha cok fakirleşeceğiz. sizin iktisat bilginiz bukadar...

2
0
yanıtYanıtla
Cihan Gulal:

Akaryakıt yükselirken müdahele etmeyen EPDK akaryakıt düşerken müdahele edecek, muhtemelen dolar kur korumalı gibi -akaryakıt korumalı sistem yapacak 15-20 ye sabitliyecek, brend düştükçe devlet dagıtıcı bayi kazanmaya devamke

0
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title