Son dakika: Fiyat her geçen gün daha da artıyor! Dün 44 kuruş zam gelen benzine bugün 28 kuruş daha zam geldi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son dakika: Fiyat her geçen gün daha da artıyor! Dün 44 kuruş zam gelen benzine bugün 28 kuruş daha zam geldi

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Akaryakıta üst üste gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Benzine dünkü 44 kuruşun ardından bugün de 28 kuruş zam geldi. Zammın ardından benzinin litresi İstanbul'da 8,64 liradan, Ankara ve İzmir'de ise 8,73 liradan satılacak.

Uluslararası piyasalarda fiyat artışı ve dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak akaryakıta üst üste zamlar gelmeye devam ediyor. Dün benzine gelen 44 kuruşluk zammın ardından bugün bir zam daha geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre, bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatı 28 kuruş artacak.

28 kuruşluk zammın ardından İstanbul'da benzinin litresi 8,64'e çıkacak. Benzinin litresi Ankara ve İzmir'de 8,73'e yükselecek.

LPG oto gaza da 21 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 22 kuruş zam gelmişti. Zammın ardından oto gazın litresi 6,13 liradan, Ankara'da 6,17 liradan, İzmir'de ise 6,03 liradan satılmaya başlanmıştı.

16 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorine de 41 kuruş zam gelmişti. İki gün sonra motorine bir zam daha gelmiş ve motorinin litresi 23 kuruş daha artmıştı. Motorinin litresi İstanbul'da 8,19'dan, Ankara ve İzmir'de ise 8,28 liradan satılıyor.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Çınar Saraç:Ekonomi şaha kalkacak dediğinde Soyluya inanmamıştım ama tebrik ediyorum onu cidden şahlandık, zamanında bold pilot bile bu kadar şahlanmadı Cevap Yaz 3 31 Yayından Kaldır
halil yaman:Bilerek dövizi yükseltiyorlar. Amaç piyasaya bol TL sürmek böylece alışverişi patlatmak. Bu sayede seçimlerde seçmenin bak her yer şantiye dev binalar yatırımlar herkesin elinde 2-3 telefon altında araba Türkiye şahlandı dedirtmek. Eğer ekonomi biliminin doğrularını yapıp piyasaya az para sürerlerse bu sefer de piyasalar durgunlaşacak alışveriş azalacaktır, seçmen oy vermeyecektir.Bu yüzden enflasyon pahalılık ve liranın degersizlesmesi pahasına bilerek piyasaya para pompalamaya devam ediliyor. Cevap Yaz 25 19 Yayından Kaldır
Edip Sevük:Ben hep 100 liralık alıyorum. :}} Cevap Yaz 39 49 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title