Son Dakika: 9 liraya doğru koşuyor! Benzine 44 kuruş zam daha geldi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika: 9 liraya doğru koşuyor! Benzine 44 kuruş zam daha geldi

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Son dönemde akaryakıta gelen üst üste zamlara bir yenisi daha eklendi. Benzinin litre fiyatı bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş arttı. Zammın ardından benzinin litresi İstanbul'da 8,36 liradan, Ankara ve İzmir'de ise 8,45 liradan satılacak.

Dolar kurundaki artışa bağlı olarak akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre, benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş zam geldi. Fiyat artışı pompaya yansıyacak.

Zammın ardından İstanbul'da 7,92'den satılan benzinin litresi 8,36 liraya çıkacak. Benzinin litresi Ankara ve İzmir'de 8,01'den 8,45'e yükselecek.

LPG oto gaza da 21 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 22 kuruş zam gelmişti. Zammın ardından oto gazın litresi 6,13 liradan, Ankara'da 6,17 liradan, İzmir'de ise 6,03 liradan satılmaya başlanmıştı.

16 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzine 14, motorine ise 41 kuruş zam gelmişti. İki gün sonra motorine bir zam daha gelmiş ve motorinin litresi 23 kuruş daha artmıştı. Motorinin litresi İstanbul'da 8,19'dan, Ankara ve İzmir'de ise 8,28 liradan satılıyor.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (16)
Cahit Ger:Haram zıkkım olsun türkiyeyi ne hale soktunuz Allah sonumuzu hayr etsin birde utanmadan her evde araba var diyonuz araba kendi gitmiyor yakıta zam yapıp nasıl kullansın millet kendi maaşını 100.000 yap bize gelince çay kaşığının ucunla zam kendisine kepçeyle zam gecinsin bakalım kendisi asgari ücretle bir ev nasıl dönüyor nasıl çocuk okutuluyor nasıl kira veriliyor o parayla daha yazılacak çok şey varda çok konustukmu iceri alıyorlar yanında olmadınmı doğruları konuştunmu kötü sensin Cevap Yaz 0 7 Yayından Kaldır
Oktay Şahin:Kardes Almanyada Almanca konusuluyor ve maaşlar euro olarak yatıyor(: yani armudu elmaya ceviriyorsunuz hep Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
vedat cici :alıştığımız haber başka bişeye zam gelsin yahu başkan tüm vatandaşların mal varlığına banka hesaplarınada el koysun Cevap Yaz 11 77 Yayından Kaldır
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title