Tahminleri tutmayan Yiğit Bulut, doların 9 lirayı aşması sonrası suskunluğunu bozdu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Tahminleri tutmayan Yiğit Bulut, doların 9 lirayı aşması sonrası suskunluğunu bozdu

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Dolarla ilgili tahminleri tutmayan ve kurun 9 lirayı aşması sonrası geçmiş dönemdeki konuşmaları tekrar gündem olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etmesiyle ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Bulut paylaşımında, "Türkiye'nin faiz lobisi ile mücadelesi hız kesmeden devam edecek" dedi.

Doların 9 liranın üzerine çıkmasıyla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut'un geçmiş dönemde yaptığı konuşma gündem olmuştu. Söz konusu videoda Bulut, dolar 3 lira seviyelerindeyken "Dolar 5 lira olacak 6 lira olacak diyenler neredesiniz. O günlerde tweet atanlar, adamsanız çıkın bir özür dileyin." ifadelerini kullanmıştı. Doların 9 lira olmasıyla Bulut'un videosu yeniden konuşulmaya başlandı ve eleştiri yağmıştı. Bulut ise eleştiriler hakkında herhangi bir yorum yapmamıştı.

Öte yandan Reuters haber ajansı da önceki gün Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Erdoğan son TCMB başkanından da soğuyor" başlığıyla görevden alınacağının mesajını vermişti. Hem dolar kurunun yükselmesi hem de Reuters'ın bu haberinin ardından dün dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. İkilinin görüşmede ne konuştuğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hakkındaki eleştirilere yanıt vermeyen Yiğit Bulut, sessizliğini Erdoğan Kavcıoğlu görüşmesiyle bozdu

Ancak görüşme sonrası dün gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Merkez Bankası Başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Başkan Yardımcılığı'na Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Hakkında yapılan eleştirilere yanıt vermeyen Yiğit Bulut, suskunluğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kavcıoğlu görüşmesi sonrası bozdu. Sosyal medya üzerinden görüşmeye dair bir paylaşım yapan Bulut, "Sayın Kavcıoğlu'nu yıpratmaya yönelik iç ve dış medya kaynaklı saldırı ve yalan haberler en güzel cevabı aldı. Türkiye'nin faiz lobisi ile mücadelesi hız kesmeden devam edecek" ifadelerini kullandı.

Yiğit Bulut'un yaptığı paylaşım şöyle:

Hakkındaki eleştirilere yanıt vermeyen Yiğit Bulut, sessizliğini Erdoğan Kavcıoğlu görüşmesiyle bozdu

Tahminleri tutmayan Yiğit Bulut, doların 9 lirayı aşması sonrası suskunluğunu bozdu
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title