Bayramda çalışan herkesi ilgilendiriyor! Günlük 518 lira alacağınız var, işte hesaplama yöntemi

Bayramda çalışan herkesi ilgilendiriyor! Günlük 518 lira alacağınız var, işte hesaplama yöntemi

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Haberler | Ekonomi

Salı günü başlayacak Kurban Bayramı ile birlikte resmi tatillerde çalışan insanların alacağı ücret gündeme geldi. Resmi tatilde işinin başında olacak çalışanlara, ücret yerine izin kullandırılması mevzuata aykırı bulunurken; vatandaşların günlük alacağı ilave ödeme için ise ufak bir hesap yapması gerekiyor. İşte tüm detaylar.

Salı günü itibarıyla başlayacak olan Kurban Bayramı, cuma günü sona erecek. Ülkemizde dini ve milli bayramların resmi tatil olarak kabul edilmesi ile arife günü dahil 4.5 günlük bir resmi tatil bulunuyor. Bu yıl Kurban Bayramı tatili, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile birleşti, resmi tatil süresi 5.5 günü buldu.

HER TATİL GÜNÜ İÇİN ÜCRET ÖDEMESİ

Resmi tatillerde çalışılmaması dışında bir ücretlendirme sistemi de bulunuyor. Birçok sektör resmi tatillerde iş başında olmak zorunda. Böylece işçiler tatil yerine çalışıyorlar. Bu da yasalarımıza göre ücretlendiriliyor. 15 Temmuz ile birlikte toplamda 5.5 günlük süre için ek ücret imkanı doğmuş oldu. Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in haberine göre çalışmayan işçiler maaşlarını tam alıyor. Bugünlerde çalışan işçilere ise her gün için ayrıca bir günlük ücret ödenmesi gerekiyor.

NASIL HESAPLANIYOR?

Aylık maaş alarak çalışan bir kişinin toplam brüt ücreti 30 güne bölünerek bir günlük ücret tutarı hesap ediliyor. Çıkan rakam ikiyle çarpılarak bayram çalışmasının ücreti bulunuyor. Yani maaşı 3.000 lira olan bir işçinin günlük yevmiyesi 100 lira olarak hesaplanıyor. Bu işçiye bayramda çalıştığı her gün için 100 liraya ilaveten, ayrıca 100 lira ödeniyor. Bayramda çalıştığı gün için 100 lira değil, 200 lira alıyor. Eğer bayram günü buna ilaveten mesai de yapmışsa, yani 7.5 saatten fazla çalışmışsa her saat çalışması için de yüzde 50 fazlasıyla ücret ödeniyor. Asgari ücretli bir işçiye 2021 yılı için günlük brüt 119.25 TL, net olarak da 94.20 TL ücret ödenmesi gerekiyor. 15 Temmuz'da ve 4.5 günlük bayram tatilinin tamamında çalışmak zorunda kalan asgari ücretli işçiye, normal ücretine ilave olarak 518.10 TL ücret ödenecek.

YERİNE İZİN KULLANDIRMAK MEVZUATA AYKIRI

Bayramlarda yapılan çalışmaların ücreti nakit olarak ödeniyor. Bu çalışmalar yerine izin kullandırma gibi bir uygulama mevzuata aykırı kabul ediliyor. O yüzden çalışan işçilere izin yerine paralarının ödenmesi gerekiyor. Bayramda çalışanlar fazladan yevmiye alırken, eğer bir de fazla mesai yapmışlarsa yani haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse bu kez ayrıca fazla çalışma ücreti daha alıyorlar.

MEDYA SEKTÖRÜNDEKİ ÜCRETLENDİRME DAHA FARKLI

Bayramlarda çalışan sektörlerin başında medya geliyor. Gazetecilerin bayramlarda çalışmaları, diğer işçilere göre farklı ücretlendiriliyor. Basın İş Kanunu'nda genel tatil ücreti kavramı bulunmuyor. Bu yüzden de gazetecilerin çalışmaları tatil ücreti olarak değil fazla mesai olarak değerlendiriliyor. Diğer işçiler bayram çalışmalarında tam yevmiye alırken, gazetecilerde bu yevmiye yarım olarak, yani fazla çalışma şeklinde uygulanıyor. Günlük 100 lira yevmiye alan bir işçi bayramda çalışınca 200 lira alırken, gazeteci tam gün çalıştığında 150 lira alıyor. Gazetecide fazla çalışma ücreti saate göre belirleniyor. Dolayısıyla gazeteciler bayram günlerinde ya da resmi tatillerde kaç saat çalışmışlarsa o kadar saat ücretini yüzde 50 fazlasıyla alıyorlar.

İDARİ İZİN, ÖZEL SEKTÖRÜ KAPSAMAZ

Bayramlarda kamu çalışanları için verilen idari izinler özel sektörde mesai olarak nitelenmiyor. Eğer işveren kendi inisiyatifiyle tatili uzatırsa bu durumda özel sektör çalışanları da idari izinli sayılıyor.

Bayramlarda yapılan çalışmaların ücreti para olarak ödeniyor. Bu ödemelerin bir sonraki ücret ile birlikte verilmesi gerekiyor. Bu çalışmalar yerine izin kullandırma gibi bir uygulama mevzuata aykırı kabul ediliyor. O yüzden çalışan işçilere izin yerine paralarının ödenmesi gerekiyor. Bayramda çalışanlar fazladan yevmiye alırken, bir de fazla mesai yapmışlarsa, yani haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse bu kez ayrıca fazla çalışma ücreti de alıyorlar. Fazla mesailerin bir mali zorluk yoksa ödenmemesi işçiye haklı fesih ile tazminat alma hakkı da tanıyor. İş Kanunu'nun 24. Maddesi bu hakkı düzenliyor.

Bayramda çalışan herkesi ilgilendiriyor! Günlük 518 lira alacağınız var, işte hesaplama yöntemi
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haber Yorumları (6)
ÇINAR SARAÇ: Adana yeni şehir hastanesinde taşeron firmada çalışanlar bayramda çalışsa bile normal yevmiye neyse onu alıyor , kimse iki katı vermez o dediğiniz memurlar için yada kurumsal firmalar
TÜRKER KURT: Bize bayram yok diyerek Gocunmaya gerek yok. Asker ve polislik gibi Şerefli ve zor bir meslegi tercih eden arkadaslar meslege baslamadan once bu durumu kabul ederek girdi. İscilerin tabi oldugu kanun onlara mesai izni veriyor fakat sizin tabi oldugunuz kanun vermiyor. Bence tercihlerinizi elestirin kendinizi kiyaslamak yerine. Sizin herkes bayram yaparken calisiyor olmaniz buyuk bir fedakarlik fakat kiyas konusu yada elestiri konusu olamaz. Gonul isterki ulkemiz terorsuz olsa sizlerde evde olsan
AYŞE BİLMEZ: Tabi nasıl olsa çoğu kişi onlar polis, asker nasıl olsa yapmak zorundalar diye böbürleniyor. Asker ya da polis olması biseyi değiştirmez insanlar çünkü . Üstlerine düşen görevi yeterince yerine getiriyorlar. Senin ya da benim savunma yapmamıza bile gerek yok görevlerinin kutsallığını da bizden öğrenecek değiller görevlerinin içinde olmayıp bu şekilde yorum yapmanız da bana bir ayrı koyuyor . Meslekleriyle bilip insan olduklarını unutuyorsunuz
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title